pytanie zadane 14 marca 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 14 marca 2019 przez użytkownika

Stany Zjednoczone mają swoje terytoria nie tylko na stałym lądzie, ale również na wyspach. Największym z nich są oczywiście Hawaje, ale prócz nich do USA zaliczają się jeszcze 9 mniejszych wysepek, które noszą wspólne określenie/nazwę Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych lub Pomniejsze Wyspy Stanów Zjednoczonych. Większość z nich znajduje się na Oceanie Spokojnym i są to (w kolejności od największej):

1. Palmyra
Tworzy ją 50 małych wysepek koralowych, na których rosną lasy palmowe. Powioerzchnia wyspy to 12 km2. Odkryta została przez zupełny przypadek, gdy w 1802 roku rozbił się u jej wybrzeży statek o nazwie Palmyra. W roku 1862 wyspy te zaczęły należeć do Hawajów, potem była własnością prywatną, a w 1911 przeszła we własność Stanów Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej wyspa stanowiła bazę dla lotnictwa morskiego. Od 1951 roku terytorium wyspy jest objęte ochroną i należy do organizacji The Nature Conservancy. Na wyspie mieszka około 20 osób, są to pracownicy naukowi zajmujący się ochroną przyrody wyspy. 

Ciekawostka - na wyspie w 1974 roku zostało zamordowane małżeństwo, a na podstawie tej historii został nakręcony film "Odpowie Ci morze" (And the sea will tell).

2. Midway
Składa się z trzech dużych, głównych wysp: Sand Island, Eastern Island i Spit Island oraz kilku mniejszych tworzących atol o powierzchni 10 km2. Wyspę Midway odkryto w 1859 roku, a dokonał tego kapitan N.C. Middlebrooks. Później w latach 1903 - 1966 wyspa była bazą marynarki wojennej USA. Wyspa jednak najbardziej znana jest z bitwy jaką tu przeprowadzono w 1942 roku. Wojska US Navy walczyły z japońską Marynarką Cesarską, gdzie zwyciężyły te pierwsze. Bitwa ta została upamiętniona w filmie Johna Forda (później też w filmie Jacka Smighata) "Bitwa o Midway". Obecnie od 1996 roku wyspy są pod ochroną administracyjną US Fish and Wildlife Service. Mieszka na niej 40 osób i są to pracownicy naukowi i obsługa. 

Ciekawostki - wyspa ta należy do jednej z ostatnich, które rozpoczynają Nowy Rok, gdyż znajduje się ona na linii zmiany daty (linia mapy stref czasowych). 

3. Wake
Składa się ona z trzech wysp: Wake, Peale i Wilkes, tworzących atol o łącznej powierzchni 6,5 km2. Został on odkryty przez ekspedycję z Hiszpanii w roku 1568. W roku 1796 do wyspy dotarł brytyjski kapitan William Wake i od jego nazwiska pochodzi nazwa wyspy. W 1898 roku wyspy zaczęły należeć do Stanów Zjednoczonych i odbywały się tam połączenia lotnicze USA z Chinami. Od 1934 roku na wyspie znajdowała się baza wojskowa marynarki wojennej. W 1941 wyspa była atakowana przez wojska japońskie, gdzie do 1945 pozostawała w ich rękach, do czasu kapitulacji. Od roku 1997 wyspa należy do Departamentu Spraw Wewnętrznych USA. Mieszka na niej około 200 robotników, bez ludności rdzennej. 

4. Navassa
Wyspa ta należy do Stanów Zjednoczonych, choć prawa do niej rości sobie tez Haiti. Największym wzniesieniem wyspy jest Dunning Hill mający wysokość 77 m n.p.m. Prócz wzniesienia mieści się tu tez latarnia morska. Powierzchnia wyspy to 5,2 km2. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1504 roku. W późniejszym czasie była schronieniem dla piratów. Od 1857 roku należy do terytorium USA. Obecnie wyspa nie jest zamieszkana i stanowi rezerwat przyrody. 

5. Jarvis
Jest to malutka wyspa na Pacyfiku, której powierzchnia wynosi 4,5 km2. Na wyspę wcześniej mawiano Bunker Island. Jest ona całkiem płaska i wznosi się 7 m n.p.m. Na wyspie znajduje się mała latarnia i kopalnia guana. Wyspa jest niezamieszkana. 

6. Johnston
Wyspa mająca 2,67 km2 powierzchni. Składa się w sumie z czterech małych wysp, największą z nich jest Johnston Island. Na wysokości 5 m n.p.m. znajduje się najwyższe wzniesienie wyspy Summit Peak. Na wyspę przylatują i żyją liczne gatunki ptaków morskich, dzięki którym powstaje cenny nawóz - guano, które służy jako najlepszy naturalny nawóz dla wielu państw świata. Obecnie wyspa jest pod ochroną US Fish and Wildlife Service i należy do Agencji Obrony Nuklearnej Stanów Zjednoczonych. Wyspa jest niezamieszkana. 

7. Baker
Wyspa ma powierzchnię 1,64 km2 i obecnie jest Rezerwatem Dzikiej Przyrody Wyspy Baker. Wyspa jest niezamieszkana, ale można ją odwiedzić w celu naukowym bądź dydaktycznym za pozwoleniem władz United States Fish and Wildlife Service. Wyspa została prawdopodobnie odkryta w 1832 roku przez Michaela Baker'a i od jego nazwiska wzięła się jej nazwa. W roku 1943 znajdowała się na wyspie baza lotnicza, zaś od 1974 roku jest pod ścisłą ochroną. Wyspa jest płaska i nie rosną tu żadne drzewa. Prócz nich znajdują się na wyspie ruiny starych zabudowań oraz pas startowy. 

8. Howland
Wyspa o powierzchni 1,6 km2, która jest niezamieszkana. Wyspę odkryto w 1857 roku. 
Ciekawostki - w roku 1937 Amelia Earhart, która była pilotką, poetką i dziennikarką samotnie wybrała się na lot dookoła świata. Miała zatrzymać się na wyspie by zatankować swój samolot, lecz zginęła w locie na nią. 

9. Kingman
Najmniejsza niezamieszkana wysepka mająca 0,01 km2 powierzchni, która wznosi się do 1 m n.p.m. Wyspę, a właściwie rafę koralową odkryto w 1789 roku przez kapitana statku Betsey - Edmunda Fanninga. Natomist w 1853 roku wyspę opisał kapitan W.E. Kingman i od jego nazwiska wzięła się nazwa wyspy. Niegdyś działała tu baza rybacka, potem punkt postoju dla hydroplanów, a potem była przeznaczona wyłącznie do użytku wojskowego. Obecnie od 2001 roku stanowi ona rezerwat przyrody i wstęp na nią jest zabroniony. 

...