pytanie zadane 12 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 marca 2019 przez użytkownika

Cukru waniliowego lub wanilinowego używamy zazwyczaj podczas pieczenia ciast i słodkich deserów. Dodaje on aromatu wanilii i słodkości. Jednak dobrze jest wiedzieć czego tak naprawdę używamy i czym różnią się te dwa rodzaje cukrów od siebie. Jeden od drugiego na pewno różni się nazwą - z jednej strony mamy cukier WANILIOWY, a z drugiej cukier WANILINOWY.  

Cukier WANILIOWY składa się z cukru białego oraz laski wanilii lub ekstraktu z wanilii. Można go kupić lub zrobić samodzielnie wkładając do słoika ze zwykłym białym cukrem laskę wanilii, gdzie trzymamy ją tak zamkniętą przez kilka tygodni, by cukier nabrał aromatu. Jest on droższy od cukru wanilinowego, ze względu na wysoką jakość. Jakość tą zapewnia 'prawdziwa' wanilia, czyli pnącze dziko rosnące w lasach tropikalnych. Zawiera ona substancję zwaną wanilina zamkniętą w znanych nam laskach wanilii, które możemy kupić w sklepach. By cukier mógł nosić nazwę cukru WANILIOWEGO musi zawierać w swoim składzie minimum 27% wanilii. 

Cukier WANILINOWY składa się z cukru białego i waniliny lub etylowaniliny. Obie substancje są pochodzenia chemicznego i mają zapach wanilii. Cukier wanilinowy jest tańszym zamiennikiem cukru waniliowego. By cukier mógł nosić nazwę cukru WANILINOWEGO musi zawierać w swoim składzie minimum 1% waniliny lub od 0,33 do 0,5% entylowaniliny. Wanilinę pozyskuje się z miazgi drzewnej. Waniliny używa się nie tylko w kuchni, ale również do produkcji perfum i innych kosmetyków. U niektórych osób wanilina może powodować uczulenia, podrażnienia, kontaktowe zapalenie skóry czy egzemę. 

cukier wanilinowy

Cukier wanilinowy prócz tego, że jest tańszym zamiennikiem cukru waniliowego, często ma żółtawy kolor, a nie biały. Niektóre cukry wanilinowe zawierać mogą zarówno wanilinę, jak i naturalny ekstrakt z wanilii (jak sugeruje producent na opakowaniu). Co ciekawe cukier wanilinowy może w swoim składzie mieć też gluten, jaja, mleko i soję...

skład cukru wanilinowego

Jak widać kupując cukier aromatyzowany, należy dobrze przyjrzeć się nie tylko nazwie, ale również składnikom, bo nie zawsze znajduje się w nim tylko cukier i wanilia. Cukier waniliowy, jeśli go znajdziemy w sklepie, będzie droższy od cukru wanilinowego dwu-, a nawet trzykrotnie. 

komentarz 23 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
O tym pierwszy raz slysze! Niesamowite rzeczy tutaj piszecie, niby oczywiste ale wielu słyszy o nich pierwszy raz w życiu. Jakby tak wszystko przeczytał to można by spokojnie iść do jeden z dziesięciu lub milionerów ;)
...