pytanie zadane 12 marca 2019 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 marca 2019 przez użytkownika

Taniec hula jest popularny w krajach hawajskich, czyli np. na Hawajach, skąd również się wywodzi. Taniec choć uważamy, że jest tańczony wyłącznie przez kobiety, to jednak jest tak, że mężczyźni też go tańczą. Śpiew i muzyka jakie się do niego wykonuje to mele. Zazwyczaj mężczyźni grają wtedy na takich instrumentach jak: grzechotki, bębny, tykwy i kastaniety. Taniec hula pierwotnie nazywano tańcem Ha. Nazwę zmieniono dopiero w XIX wieku. 

Na Hawajach można nauczyć się profesjonalnie tańczyć hula w specjalnych szkołach, zwanych halau. Nauka tańca jest podzielona dla tych, którzy dopiero zaczynają i dla tych, którzy już znają podstawowe kroki, czyli dla zaawansowanych. Tradycyjny jest taniec Hukilau hula dance. Jest on idealny dla początkujących oraz do zabawy dla małych dzieci. Taniec ten ma ilustrować pływanie, wyciąganie sieci i jest to związane ze świętem Luau. Wygląda on mniej więcej tak:

Ogólnie w tańcu hula chodzi o związek z naturą, o kołysanie się palm, które na Hawajach rosną oraz o miękkie ruchy jak fale oceanu, które te wyspy otaczają. Są też specjalne piosenki i kroki do tańca hula przygotowane z myślą o:

- dzieciach - instruktarz do piosenki Perłowe skorupy, gdzie za pomocą dłoni opowiada się historię muszli wyrzuconych nad brzeg oceanu, które później znów do niego wracają

- mężczyznach - instruktarz do piosenki Hula Auana, bardziej nowoczesny, który to taniec często przedstawiany jest na pokazach dla turystów odwiedzających Hawaje lub taniec Hula Kahiko, bardziej tradycyjny. Oba tańce pokazują siłę, moc, tradycyjne stroje, słychać dużo instrumentów, jest bardziej związany z historią i bardziej waleczny.

Strój do tańca hula jest zasadniczo taki sam dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Składa się z spódnic wykonanych z liści palmowych, które sięgają kolan i z wianków z kwiatów, które znajdują się na głowie, na nadgarstkach, na kostkach przy stopach i na szyi. Na nogach nie należy mieć żadnego obuwia podczas tańca, gdyż wykonuje się go na boso. Jak wskazuje historia, przed 1820 rokiem, spódnice dla kobiet były znacznie krótsze, zaś mężczyźni mieli na sobie wyłącznie materiałowe przepaski. Zmieniło się to poprzez misjonarzy odwiedzających wyspy, którzy nakazali, by więcej ciało było zasłaniane.  Poniżej filmik opisujący historię powstania tańca oraz stroje jakie zmieniały się na przestrzeni lat:

...