pytanie zadane 10 marca 2019 w Informatyka przez użytkownika Gość

Na co dzień w windowsie działam na koncie z ograniczeniami (lokalnym) i mam problem z jednym programem, który niestety pracuje prawidłowo tylko na koncie z uprawnieniami administratora. Co prawda mogę go uruchomić na koncie lokalnym, ale za każdym razem muszę wpisywać hasło administratora. Czy można to jakoś zautomatyzować, żeby program bez proszenia o hasło administratora uruchamiał się na koncie ograniczeniami??

1 odpowiedź

odpowiedź 10 marca 2019 przez użytkownika

Aby uruchomić program na koncie zwykłego użytkownika (z ograniczeniami), bez wpisywania hasła administracyjnego, proponuję użyć do tego programu PsExec, który wchodzi w skład znanego pakietu narzędzi PsTools.

Pakiet PsTools został stworzony przez Marka Russinovich'a i można go za darmo pobrać ze strony Microsoftu - https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec

Program PsExec działa w wierszu poleceń i posiada szereg funkcji do zarządzania zdalnego komputerami w sieci lokalnej. Mimo iż program jest rozbudowany i posiada wiele funkcji, to my skupimy się na rozwiązaniu Twojego problemu z uruchamianiem programu na koncie ograniczeniami.

Do tego użyjemy składni programu w której wpisujesz na sztywno login i hasło administratora, których ma użyć program do uruchomienia:

Psexec –u administrator –p haslo program.exe

Wiadomo, że uruchamianie z wiersza poleceń programu, byłoby niepraktyczne, więc najwygodniej jest stworzyć program wsadowy .bat, który odpalałby program z wszystkimi parametrami jednym kliknięciem.

Proponuję przekopiować program PsExec.exe do tego samego folderu, gdzie znajduje się program, który chcesz uruchomić na prawach administratora. Następnie w utworzonym pliku .bat wpisujemy taką składnię:

d:\prog\PsExec.exe -u administrator -p haslo d:\prog\program.exe

W powyższym przykładzie program PsExec.exe i program.exe, których chcesz uruchomić, znajdują się na dysku w folderze prog. Ścieżki do programów musisz zmienić tak jak jest to u Ciebie.

Gdy już masz taki plik przygotowany, uruchamiasz go klikając dwukrotnie plik .bat, wtedy program uruchomi się jako administrator automatycznie, bez potrzeby wpisywania loginu i hasła administracyjnego, gdyż podajemy je w komendzie wsadowej.

Uwaga! Trzeba pamiętać używając tego sposobu, że w każdej chwili można podejrzeć plik bat i dowiedzieć się z niego, jakie jest hasło administratora komputera. 

komentarz 5 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Albo zawsze można nadać szersze uprawnienia dla katalogu w którym znajduje się program, który chcemy uruchomić z prawami administracyjnymi.
...