pytanie zadane 9 marca 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 marca 2019 przez użytkownika

Hawaje to jeden ze stanów należących do USA, najmłodszym z nich (jest ostatnim stanem - pięćdziesiątym). Często mówi się na nie również Aloha State - jest to przydomek Hawajów. Leżą one na archipelagu o tej samej nazwie. Stan ten jako jedyny ze wszystkich w USA, składa się wyłącznie z wysp leżących na Oceanie Spokojnym. Choć wysp jest razem 137 to tylko 8 jest głównych, z czego 7 z nich jest zamieszkana. Hawaje powstały dzięki wulkanom i mają 2 500 km długości. Odkrył je James Cook w 1778 roku. Dawnej Hawaje były nazywane Sandwich Island na cześć hrabiego Sandwich'a. 

Głównych wysp Hawajów, jak już wspomniałam jest 8 i są to:

1. Hawai'i (Duża Wyspa) 

Jest największą wyspą archipelagu, która jest stworzona z pięciu wulkanów, w tym dwóch czynnych: 

- Kilauea (czynny), gdzie wewnątrz krateru znajduje się jezioro lawowe; wulkan jest czynny od 1983 roku do dziś, gdzie wyrzuca lawę i dymy;

- Mauna Loa (czynny), zajmuje połowę powierzchni wyspy i jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie;

- Hualalai (drzemiący), który obecnie jest miejsce uczęszczanym przez turystów; na terenie wulkanu znajduje się też Narodowy Park Historyczny;

- Mauna Kea (drzemiący), mówi się też na niego Biała Góra i jest najwyższym wulkanem Hawajów; na jego szczycie mieszczą się obserwatoria astronomiczne Mauna Kea, czyli  MKO, które badają m.in. promieniowanie podczerwone i mikrofal oraz ostre obrazy ciał niebieskich;

- Kohala (wygasły), który po raz ostatni wybuchł 120 000 lat temu. 

Poza tym na tej wyspie można zaobserwować aż dwanaście różnych stref klimatycznych. Można też zwiedzić tu Park Narodowy Wulkany Hawai'i. Na wyspie rośnie dużo owoców tropikalnych, kawy oraz orzeszków makadamia. 
Największym miastem jest Hilo, dwa razy nawiedzone przez tsunami. 

2. Maui (Wyspa Doliny)

Tu podobnie jak na Hawai'i znajduje się czynny wulkan Haleakala (Dom Słońca). Turyści mogą zobaczyć ten wulkan z punktu widokowego, gdzie spotyka się piękne zachody i wschody słońca. Wulkan leży na terenie Parku Narodowego Haleakala, gdzie można jeszcze zobaczyć las drzew egzotycznych, lasek Hosmer oraz Kipahulu, czyli park pod ścisłą ochroną. Jednak jest tu duża liczba wodospadów oraz kąpielisk, w których można się kąpać. Na wyspie tej rosną ananasy, cytrusy i trzcina cukrowa. 
Największe miasto to Kahului, gdzie znajduje się port lotniczy. 

3. O'ahu 

Jest to najbardziej zaludniona wyspa Hawajów. Znajduje się na niej wygasły wulkan Diamond Head (Brew Tuńczyka). Na tej wyspie znajduje się również H-3, czyli autostrada międzystanowa o długości 26 km. Jest ona wyjątkowa, bo położona jest nad drzewami, dlatego jadąc mozna podziwiać niezwykłe widoki, jakiś nigdzie indziej się nie spotka. Budowano ją 30 lat. Na wyspie O'ahu kręcono też wiele:
- filmów (Zagubieni (Lost) poniżej fragment filmu, Hawaii Five-0, Gliniarz i prokurator, Gorące Hawaje, Magnum, Avatar)


- teledysk Nicky Minaj Starships- była tłem do gier komputerowych Test Drive Unlimited i Test Drive Unlimited 2


Na wyspie tej urodził się w 1961 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
Największe miasto i stolica stanu Hawaje to Honolulu, gdzie znajduje się baza wojskowa Pearl Harbor, plaża Waikiki z posągiem sportowca Duke Kahanamoku na samej plaży, która jest miejscem idealnym do surfowania, port lotniczy, port morski, hotele, wieżowce itp. 

4. Kaia'i

Jest to wyspa, która powstała jako pierwsza z całego archipelagu Hawajów. Jej najwyższy szczyt stanowi również najwilgotniejsze miejsce na całej planecie.
Główne miasto to Lihu'e, gdzie znajduje się port lotniczy.

5. Moloka'i

Wyspa utworzona została przez dwa wulkany, z czego jeden z nich dawno temu się osunął do Oceanu Spokojnego. W tym miejscu znajduje się największy klif na Ziemi mający 1010 m wysokości n.p.m. Prócz klifu znajduje się tu wodospad Olo'upena, czwarty najwyższy na świecie mający 900 m wysokości. Można go zobaczyć jedynie z samolotu.
Na wyspie mieszka 8 000 mieszkańców. Porośnięta lasami i stanowiąca raczej górzysty teren, gdzie rosną ananasy oraz hoduje się bydło.
Główne miasto to Kaunakakai. Niegdyś na wyspę byli zsyłani trędowaci, którym przewodził ojciec Damian de Veuster, pochodzący z Belgii misjonarz. Na podstawie jego historii powstał film Molokai-historia ojca Damiana
https://www.youtube.com/results?search_query=Molokai+–+historia+ojca+Damiana


6. Lana'i (Wyspa Ananasów)

Nazwa Wyspa Ananasów wzięła się do tego, że były tu duże plantacje tych owoców. Wyspę zamieszkuje około 3 000 osób. Obecnie 98% wyspy należy do prezesa Oracle Corporation (firma zajmująca się tworzeniem baz danych) - Larry'ego Ellison'a

7. Ni'ihau (Zakazana Wyspa)

Wyspa jest płaska w porównaniu do reszty wysp archipelagu Hawajów i jałowa. Wyspa należy do prywatnego właściciela i nie można jej zwiedzać. Jednak żyje na niej 230 Hawajczyków, którzy pasą owce, bydło i wyrabiają ozdoby z muszelek. 

8. Kaho'olawe

Jest to najmniejsza z ośmiu głównych wysp Hawajów. Nikt na niej nie mieszka. 

komentarz 6 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

Słyszałem o tej wyspie Ni'ihau że jej właściciele nie wpuszczają nikogo na wyspę przez co nie ma kontaktu z jego mieszkańcami. Jedynie organizują wycieczki śmigłowcem na plażę wyspy.

Bardzo ciekawa historia, ale myślę że mieszkańcy muszą mieć jednak jakiś kontakt ze światem zew. Jeśli chcą, bo inaczej byłoby niewolnikami właściciela wyspy.

...