pytanie zadane 9 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 marca 2019 przez użytkownika

Drzewo Banyan jest inaczej nazywane figowcem bengalskim. Pochodzi z Indii i Pakistanu. Charakteryzuje się tym, że od jego gałęzi, które rosną w poziomie, wyrastają nowe, rosnące w dół, czyli pionowo. Tym samym wrastają one w ziemię i tam puszczają korzenie. Z czasem nowo powstałe pnie podtrzymują koronę głównego drzewa. Drzewo to ma błyszczące i duże liście oraz czerwone owoce fig, które rosną w parach. 

Największym okazem tego figowca jest Wielki Banian rosnący w Kalkucie mający 2880 pni! Liczy sobie ono ponad 250 lat. 

Inny okaz Banyan Tree znajduje się na Hawajach, a dokładnie w Lahaina na wyspie Maui. Tu zasadził go w 1873 roku prawnik William Owen Smith, prokurator generalny hawajów w latach 1878-1884. Drzewo to miało uczcić 50. rocznice przybycia chrześcijańskich misjonarzy na wyspę. Na Hawajach w Hilo znajduje się jeszcze droga Banyan Drive, która została utworzona przez celebrytów. Zasadzili oni te figowce wzdłuż drogi, która dziś stanowi nie małą atrakcję. 

drzewo banyan

W Kambodży banjan rośnie wokół świątyni Ta Prohm, gdzie wchodzi on również we wnętrza jej ścian. 

W USA pierwsze drzewo figowe banyan posadził Thomas Edison. Drzewo znajduje się na Florydzie na Fort Myers i dziś zajmuje ponad akr powierzchni. 

W herbie Indonezji znajduje się również drzewo banyan, które symbolizuje jedność tego kraju i moc. 

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Ale bajkowo wygląda te drzewo. Jakby je lekko wyrwali z korzeniami ale nie do końca

Ciekawe czy rosły by w Polsce jakby zasądził?
...