pytanie zadane 9 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 marca 2019 przez użytkownika

Anakonda to wąż z rodziny dusicieli. Żyje ona w Ameryce Południowej na terenie bagien, rzek i mokradeł, gdyż bardzo dobrze czuje się w wodzie i świetnie pływa oraz nurkuje osiągając prędkość nawet 20 km/h. Dożywają one do 30 lat. Ich długość jest zależna od gatunku:

1. Anakonda zielona - są największe, gdyż osiągają długość nawet 7 m. Żyją w rzekach Orinoko i Amazonki. Ich waga to nawet 250 kg. Można je rozpoznać po oliwkowo-zielonym kolorze skóry, na której widoczne są czarne, owalne łaty. Pysk stanowią tarczki, a nie łuski. 

anakonda zielona

2. Anakonda żółta - ich długość to około 3,5 m. Żyją w północnej Argentynie i w Paragwaju. Ma ona żółte ciało z czarnymi plamami.

3. Anakonda ciemna - osiąga długość 4 m. Żyje w Brazylii. Ma oliwkowo-brązowy kolor. 

4. Anakonda boliwijska - ma długość 2-3 m. Żyje w Boliwii.

Anakondy raczej nie wpełzają na drzewa, jak inne węże, bo są po prostu za ciężkie. Słabo też pełzają. Dlatego żyją blisko wody, w której czują się bardzo dobrze. Tam też polują lub czekają na pożywienie, a żywią się tapirami, kapibarami, dzikami, jeleniami, kajmanami, rybami, ptakami. Połykają one zwierzynę w całości, gdyż ich szczęki potrafią bardzo się rozszerzać. Zjadając dużą zwierzynę, anakonda nie musi już potem jeść przez kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, gdyż zjedzony zwierz wolno się rozkłada. Na łowy wąż ten wybiera się nocą. Ukrywa się wtedy w wodzie, wystawiając jedynie kawałek głowy, a gdy atakują zwierzynę, wówczas ją chwytają i duszą oplatając wokół siebie. 

Anakondy są żyworodne, czyli rodzą młode już żywe i samodzielne, a nie z jaj jak w przypadku innych gatunków węży. Jednorazowo na świat może przyjść od 10 do 50 młodych anakond. Młode węże żywią się myszami, szczurami, żabami, rybami i ptakami. 

...