pytanie zadane 9 marca 2019 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

Mam duży problem. Otóż kilka dni temu wymieniałem przy piecu CO pompkę obiegową, ale już tą droższą elektroniczną, gdyż jest dużo bardziej energooszczędna niż te zwykłe (bierze 6W a nie 90W jak ta stara).

Wszystko ładnie działa, tylko pojawił mi się problem z telewizorem, odkąd ta nowa pompka pracuje telewizor zaczął mi dziwnie buczeć czy brzęczeć, nie wiem jak to nazwać. Brzęczenie słychać, bardziej od zasilacza telewizora niż głośników, więc nie jest to żadne sprzężenie. 

Wszystko inne mi działa prawidło, telewizor w sumie też, tylko brzęczenie jest bardzo głośne i uciążliwe, że nie da się normalnie oglądać telewizora. Jeśli odłączę pompkę z prądu, brzęczenie znika, więc przyczyną jest ewidentnie pompka elektroniczna.

Tylko co teraz z tym zrobić? Do naprawy telewizor, pompka czy coś jest nie tak mam z siecią elektryczną w moim domu???

1 odpowiedź

odpowiedź 9 marca 2019 przez użytkownika

Najpierw trzeba ustawić co to za zjawisko w telewizorze. Po tym co opisujesz i okolicznościach wydaje mi się, że te buczenie, brzęczenie to tak naprawdę przydźwięk.

Przydźwięk, powodowany jest właśnie przez różne, najczęściej tanie urządzenia elektroniczne, które emitują zakłócenia do lokalnej sieci elektrycznej. Chociaż takie problemy nie powinny pojawiać się w nowych instalacjach elektrycznych, gdyż nowe rozdzielnie elektryczne wyposażone są w różne filtry napięcia i częstotliwości prądu elektrycznego.

Co do Twojego problemu, ja bym spróbował przenieść telewizor w inne miejsce, najlepiej podłączyć tam gdzie jest inna faza, niż jest podpięta ta felerna pompka obiegowa. Jeśli telewizor będzie działał prawidłowo, to znaczy że tylko na jednej fazie parametry prądu są zakłócane.

Chociaż wydaje mi się, że telewizor mimo tego powinien być na to odporny, gdyż w nowych modelach przy zasilaczach stosowane są filtry przeciwzakłóceniowe.

Więc rozwiązaniem problemu jest albo założenie/naprawienie takiego filtru w telewizorze, przy pompce elektronicznej albo w rozdzielni. Bez elektryka się nie obejdzie.

Rozwiązaniem najbardziej skutecznym, byłaby wymiana telewizora na nowy, w którym najpewniej nie będzie przydźwięku.

komentarz 12 września 2019 przez użytkownika Gość

Mój kumpel tez miał tego typu problem. Próbował zaradzić temu podłączając telewizor przez listwę zasilającą z filtrem EMI/RFI, który filtruje różne zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe w instalacji elektrycznej. Ale niestety nic to nie dało.

Z czego pamiętam pomógł elektryk, który coś tam zainstalował w instalacji elektrycznej na rozdzielni domowej.

...