dhosting
pytanie zadane 7 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 marca 2019 przez użytkownika

Bazą bezy jest białko, więc jeśli zostanie wam kilka białek od jajka, możecie je wykorzystać właśnie piekąc bezę. Nie każdemu jednak beza wychodzi. Może się tak dziać z tego, że źle się do niej zabieramy. Poniżej napiszę jak trzeba do tego podejść, bo zrobienie bezy nie jest takie hop siup proste, jak się może wydawać. 

Ważne jest naczynie, w którym będziemy robić bezę. Musi być ono czyste i odtłuszczone. Jeśli już takowe mamy, czas na białka. Jeśli trzymaliście je wcześniej w lodówce, to wyjmijcie je i niech postoją one około pół godziny, aż złapią temperaturę pokojową, gdyż wówczas łatwiej się ubiją. 

Teraz, gdy mamy już je w misce, dodajemy jeszcze soku z 1/4 cytryny lub łyżeczkę octu. Teraz dodajemy porcjami cukier, kiedy piana jest już prawie ubita (wcześniej nie ma sensu dodawać cukru, bo piana będzie lejąca). Na 3 białka, należy przygotować sobie około pół szklanki cukru. Taka ilość sprawi, że beza będzie lekka. Jeśli chcemy mieć bezę kruchą to dodajemy wówczas szklankę cukru. Nie należy dodawać go więcej (jeśli chodzi o 3 białka). Na koniec dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, która ma za zadanie pochłonięcie nadmiaru wilgoci. Teraz formujemy z piany kształt naszej bezy. Można to zrobić za pomocą łyżki lub szprycy. 

Nagrzewamy piekarnik i początkowo bezę suszymy w temperaturze 110oC przez około 30-40 minut, a potem w 90oC przez około godzinę. Wierzch bezy będzie chrupiący po upieczeniu, ale w środku będzie ona miękka i ciągnąca. Całkowicie wysuszone bezy, powinny spędzić w piekarniku 2-3 godziny w zależności od wielkości bezy. 

Jeśli lubicie bezowe desery, to poniżej macie linki do przepisu na:

- bezę Pavlowej,

beza z kwaśnymi owocami

- ciasto ze śliwkami pod bezą

śliwki pod beża

...