pytanie zadane 7 marca 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 marca 2019 przez użytkownika

O płuca i wydolność oddechową warto zadbać w każdym wieku, ponieważ to dzięki tym rzeczom nasz organizm jest dotleniony i lepiej pracuje. By to sprawdzić możemy np. policzyć nasze wdechy. W tym celu ustawiamy sobie budzik, by zadzwonił po upływie jednej minuty. W tym czasie oddychamy normalnie i liczymy swoje wdechy. 

W ciągu jednej minuty powinniśmy mieć 18 wdechów i wydechów. Tak jest idealnie. Jeśli jest ich mniej, to też jest dobrze, bo to świadczy o produktywnym i głębokim oddychaniu. A jeśli jest ich więcej musimy poćwiczyć prawidłowe oddychanie. Jak je wykonać? W prawidłowym oddychaniu przy wdechu nabieramy dużo powietrza i staramy się zaokrąglić brzuch. Przy wydechu natomiast staramy się tak wypuszczać powietrze, by brzuch stał się wklęsły. Takie ćwiczenie sprawi, że będziemy głębiej i bardziej świadomie oddychać. 

Można też wydolność płuc sprawdzić zdmuchując świeczkę. W tym celu ustawiamy zapaloną świeczkę 20, potem 30, 40, 50 cm od siebie i próbować ją zdmuchnąć. Jeśli ją zdmuchniemy z każdej lub prawie każdej odległości, wówczas nasza wydolność jest w porządku. 

...