seohost
pytanie zadane 4 marca 2019 w Gry przez użytkownika
Skąd wzięła się nazwa gry?

1 odpowiedź

odpowiedź 4 marca 2019 przez użytkownika

Tryktrak czy też inaczej backgammon jest grą przeznaczoną dla dwóch osób. Nazwa backgammon przyjęta została w Anglii w XVII wieku i oznacza coś na podobę gry do tyłu, gdzie piony wracają do swoich domów lub to, że w tę grę gra się na odwrocie planszy do szachów (po jej wewnętrznej stronie). 

W tryktrak grano już w czasach starożytnych na terenie Azji i Europy. Do dziś gra ta jest popularna w takich krajach jak: Gruzja, Arabia, Turcja, Jugosławia i Bułgaria. 

gra tryktrak, gra backgammon

Gra składa się z 30 pionów w dwóch kolorach, po 15 dla każdego gracza. Na planszy są 24 trójkąty, które nazywa się liniami. Gracz przesuwa swoje pionki po liniach, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na dwóch kostkach. Gracz pierwszy porusza się po polu od 1 do 24, gracz drugi porusza się od końca, czyli od 24 do 1. Jak grać w backgammon? Rzucając kostkami, gracz porusza się dwoma pionkami o tyle oczek ile wypadło lub jednym pionkiem dwa razy. Możemy ustać na danym polu tylko jeśli nie znajdują się na nim więcej niż dwa pionki przeciwnika. Gdy ustawisz swoje pionki w domu, to dopiero możesz zdjąć je z planszy. W grze tej, jak w większości gier planszowych, pionki można zbijać. Wówczas ustawia się swój pionek na miejsce pionka przeciwnika, jest to tzw. blotka. Gracz, którego pionek został zbity, może grać dalej dopiero po powrocie pionka na planszę. Przeciwnik może zbijać samotne piony, więc grając trzeba pamiętać, żeby piony zawsze poruszały się razem, nigdy pojedynczo. 

Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdejmie wszystkie swoje pionki z planszy. 

...