walutomat

pytanie zadane 3 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2019 przez użytkownika

Kraby to skorupiaki, które mają aż 10 odnóży. Jedna ich para, znajdująca się na przodzie z czasem przekształciła się w szczypce. Niektóre gatunki krabów mają szczypce różniące się wielkością. Wówczas duże szczypce służą do obrony lub kruszenia skorupy drapieżnika, a małe szczypce do cięcia. 

Kraby poruszają się w przód, w tyło i chodzą bokiem

krab

Choć kraby żyją w wodzie (ciepłe morza, zimne morza, wody słodkie) to nie potrafią pływać. Wyjątek stanowi krab kalinek błękitny, który prócz odnóży i szczypiec posiada jeszcze wiosła na końcu tułowia. W Polsce na wybrzeżu Morza Bałtyckiego można spotkać trzy gatunki krabów:

1. Krab brzegowy - inaczej raczyniec jadalny, który prowadzi nocny tryb życia. Poławia się go w celach konsumpcyjnych. 

2. Krab wełnistoszczypcy - pochodzi z Chin i lubi przesiadywać w norach znajdujących się dnie słodkich wód.

3. Krabik amerykański - pochodzi z Ameryki Północnej, a w Polsce spotkać go można w Zalewie Wiślanym, Martwej Wiśle, Zatoce Gdańskiej, Zatoce Pomorskiej i Zalewie Szczecińskim. Ten rodzaj kraba nadaje się również do akwarium domowego. 

Kraby są zwierzętami, które jedzą rośliny, padlinę i szczątki roślinne. Oddychają za pomocą skrzeli ukrytych pod pancerzem, dlatego też kraby mogą prowadzić wodno-lądowy tryb życia. 

Ciekawostki:

* największym krabem/stawonogiem na świcie jest japoński krab pacyficzny, którego odnóża mają długość 3-4 metrów, a waga to nawet 20 kg

...