pytanie zadane 3 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2019 przez użytkownika

Nietoperze choć mają oczy, to nie widzą dokładnie. Oczy nietoperzy są małe i raczej nieprzydatne. Zazwyczaj widzenie, zastępuje im słuch. 

Nietoperze, by widzieć w ciemności, posługują się uszami wysyłając dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Dźwięki zderzają się ze wszystkim co spotkane na drodze lotu i po odbiciu wracają do uszu nietoperza. Dźwięki te nazywa się echolokacją i są one niesłyszalne dla człowieka, ponieważ znajdują się one znacznie powyżej słyszalności ludzkiego ucha. Taka komunikacja pozwala nietoperzom unikać zderzeń czy odnaleźć latające owady, które służą jako pokarm. 

lecący nietoperz

Nietoperze wylatując na żer potrafią w ciągu jednej nocy zjeść tyle owadów ile wynosi ich połowa ciężaru ciała. Taka ilość zjadanych owadów (choć niektóre gatunki odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów), głównie szkodników, przyczynia się do poprawy upraw na polach znajdujących się na danym terenie. Co ciekawe nietoperze nie od razu łapią owady buzią, ale końcem skrzydła, a dopiero potem wkładają je do pyszczka. Jeśli już wspomniałam o masie ciała nietoperza, to przeciętnie ważą one 1,7 g - 1,35 kg. 

Wylot nietoperzy na łowy można czasem obserwować. Dzieje się tak m.in. w USA w Parku Narodowym Carlsbad. Budzenie się nietoperzy zaczyna się od słyszalnego szelestu poruszanych skrzydeł, po czym czuć ruchy powietrza i wreszcie zaczyna robić się gęsto od ich poruszania. Nietoperze latają szybko, ich prędkość dochodzi nawet do 50 km/h. Z żeru nietoperze wracają o świcie. Wówczas składają skrzydła, wlatują do jaskini i idą spać, wisząc na sklepieniu jaskiń, głową w dół. W takiej pozycji spędzają one również sen zimowy, a czasem nawet wiszą tak po śmierci. 

Na świecie istnieje ponad 1360 gatunków tych stworzeń, które podzielone są na 17 rodzin. W Polsce istnieje 25 gatunków nietoperzy. Najszybszymi lotnikami wśród nietoperzy stanowi rodzina molosowatych i upiorowatych (52-55 km/h). Nietoperze zazwyczaj nie potrafią chodzić w poziomie, za to poruszają się wisząc głową w dół (należą do nich molosowate, upiorowate i wampiry), które też biegają, a wampiry biegają bokiem jak krab. Poza tym nietoperze potrafią też pływać, ale nie nurkować. 

...