pytanie zadane 3 marca 2019 w Geografia przez użytkownika
Zawsze mam problem z nazwaniem jednych i drugich, myli mi się, które są na górze, a które na dole....

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2019 przez użytkownika

Stalaktyty i stalagmity to nacieki znajdujące się w jaskiniach. Jedne z nich wyrastają na dnie jaskini, a drugie zwisają z jej stropu. Które są które i jak zapamiętać gdzie się znajdują? Wyjaśniam poniżej.

Zacznijmy od góry. A więc na stropie, czyli na górze jaskini zwisają stalaktyty. Można sobie to skojarzyć ze słowem galaktyka, która też znajduje się nad nami, na górze. Tak więc galaktyki - stalaktyty to będą nacieki wiszące. Stalaktyty to kolokwialnie mówiąc sople zwisające ze stropu jaskini. Powstają one z osadu węglanu wapnia, który sączy się i wydłuża nacieki na soplach. Wśród stalaktytów można wyróżnić trzy jego rodzaje:

- kulisty - gdy woda spływająca do czubka spływa tak wolno, że całkowicie zdąży odparować nim się tam dostanie,

- lodowy - gdy woda kapiąca ze stropu zamarza,

- lawowy - powstaje, gdy zastyga lawa i występuje tylko w jaskiniach lawowych

stalagmity zwisające ze stropu jaskini

Teraz pora na dół, czyli na stalagmity. One też powstają wskutek kapania ze stropu węglanu wapnia. Kropla po kropli kapiący wapień tworzy na dnie jaskini stalagmit. Jeśli naciek jest duży, to stalagmit "rośnie" w górę.

stalagmity na dnie jaskini

Jeśli kapiący z góry i rosnący z dołu stalaktyt zetknie się ze stalagmitem, wówczas tworzy się ich połączenie zwane stalagnatem. Jest to tzw. kolumna naciekowa i łączy się wtedy dno ze stropem. 

...