pytanie zadane 3 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2019 przez użytkownika

W stanie Nowy Meksyk w USA, znajduje się największy na świecie system jaskiń. Powstał on ponad 250 milionów lat temu, gdy na tym terenie istniało morze śródlądowe z rafą koralową. Stopniowo morze wysychało, a na jego miejscu pojawiały się warstwy osadów. Skały wypiętrzały się wskutek ruchów tektonicznych i tak powstały góry Guadalupe. Deszcz spływał po tych górach, przesączał się do wapienia, gdzie go rozpuszczał i drążył jamy, komory i korytarze. Wapień z wnętrza rozpuszczał się, ale też krystalizował tworząc stalaktyty i stalagmity

jaskinia carlsbad

Ponieważ jest to teren Parku Narodowego miejsce to można zwiedzać, ale tylko po wyznaczonych ścieżkach i szlakach. Wejście do jaskini stanowi łuk skalny, który ma wysokość 12 m i szerokość 27 m. idąc dalej znajdują się dwie ścieżki, dzięki którym możemy zejść aż 252 m poniżej powierzchni ziemi. Tam znajduje się Komora Zielonego Jeziora ze stawem (jak nazwa wskazuje), Komora Pałac Królewski z draperiami z onyksu, Komnata Królowej, której wejście ma kształt dziurki od klucza, Komnata Duży Pokój, która jest tak wielka, że pomieściłoby się w nim aż 14 boisk piłkarskich. Komnata ta ma kształt krzyża, znajduje się w niej też kolumna skalna Pal Totemiczny o wysokość 11,5 m oraz takie formacje skalne jak "Dziecko Hipopotama", "Zawoalowana Statua", "Wstydliwy Słoń", "Zamarznięty Wodospad", "Nora Diabła". 

Mieszkańcami stałymi jaskiń są nietoperze, których są setki tysięcy. Do jaskiń przybywają one z terenu parku w listopadzie, gdy robi się chłodniej. Potem w kwietniu znów wylatują na zewnątrz. Nietoperze w ciągu dnia przylegają do siebie ciasno, wisząc na sklepieniach jaskiń głową w dół i śpią. Z jaskini wylatują one wieczorem w poszukiwaniu pożywienia, głównie owadów. Wieczorem w ciągu minuty wylatuje z jaskini 5 000 nietoperzy i jest to niezapomniany widok. Cała chmara nietoperzy wznosi się w górę nad szczyty Parku Carlsbad, po czym znika w oddali. 

śpiący nietoperz

Na koniec wspomnę jeszcze, że jaskinie Carlsbad po raz pierwszy zbadane zostały przez James'a Carlsbad'a. Był on młodym górnikiem, który zadbał o to, by miejsce to stało się chronionym pomnikiem przyrody. Zresztą jak widać park otrzymał również jego nazwisko. 

...