seohost
pytanie zadane 3 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2019 przez użytkownika

W stanie Nowy Meksyk w USA, znajduje się największy na świecie system jaskiń. Powstał on ponad 250 milionów lat temu, gdy na tym terenie istniało morze śródlądowe z rafą koralową. Stopniowo morze wysychało, a na jego miejscu pojawiały się warstwy osadów. Skały wypiętrzały się wskutek ruchów tektonicznych i tak powstały góry Guadalupe. Deszcz spływał po tych górach, przesączał się do wapienia, gdzie go rozpuszczał i drążył jamy, komory i korytarze. Wapień z wnętrza rozpuszczał się, ale też krystalizował tworząc stalaktyty i stalagmity

jaskinia carlsbad

Ponieważ jest to teren Parku Narodowego miejsce to można zwiedzać, ale tylko po wyznaczonych ścieżkach i szlakach. Wejście do jaskini stanowi łuk skalny, który ma wysokość 12 m i szerokość 27 m. idąc dalej znajdują się dwie ścieżki, dzięki którym możemy zejść aż 252 m poniżej powierzchni ziemi. Tam znajduje się Komora Zielonego Jeziora ze stawem (jak nazwa wskazuje), Komora Pałac Królewski z draperiami z onyksu, Komnata Królowej, której wejście ma kształt dziurki od klucza, Komnata Duży Pokój, która jest tak wielka, że pomieściłoby się w nim aż 14 boisk piłkarskich. Komnata ta ma kształt krzyża, znajduje się w niej też kolumna skalna Pal Totemiczny o wysokość 11,5 m oraz takie formacje skalne jak "Dziecko Hipopotama", "Zawoalowana Statua", "Wstydliwy Słoń", "Zamarznięty Wodospad", "Nora Diabła". 

Mieszkańcami stałymi jaskiń są nietoperze, których są setki tysięcy. Do jaskiń przybywają one z terenu parku w listopadzie, gdy robi się chłodniej. Potem w kwietniu znów wylatują na zewnątrz. Nietoperze w ciągu dnia przylegają do siebie ciasno, wisząc na sklepieniach jaskiń głową w dół i śpią. Z jaskini wylatują one wieczorem w poszukiwaniu pożywienia, głównie owadów. Wieczorem w ciągu minuty wylatuje z jaskini 5 000 nietoperzy i jest to niezapomniany widok. Cała chmara nietoperzy wznosi się w górę nad szczyty Parku Carlsbad, po czym znika w oddali. 

śpiący nietoperz

Na koniec wspomnę jeszcze, że jaskinie Carlsbad po raz pierwszy zbadane zostały przez James'a Carlsbad'a. Był on młodym górnikiem, który zadbał o to, by miejsce to stało się chronionym pomnikiem przyrody. Zresztą jak widać park otrzymał również jego nazwisko. 

komentarz 23 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
Ale duże te jaskinie, tylko te barierki trochę szpecą ich "krajobraz"
...