pytanie zadane 2 marca 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 marca 2019 przez użytkownika

Na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, pomiędzy jeziorami Erie i Ontario, znajduje się Wodospad Niagara. Wodospad Niagara powstał prawdopodobnie 10 000 lat temu, gdy cofały się lodowce podczas ostatniego zlodowacenia. Wodospad stanowi rzeka Niagara, która spada w dół z kaskady. Wodospad dzieli się na część:

- Amerykańską, gdzie ma on szerokość 328 m i wysokość 51 m. Najlepszy widok na wodospad znajduje się w Prospekt Point na Koziej Wyspie lub z wieży widokowej Stanu Nowy Jork.

- Kanadyjską, gdzie ma on 675 m szerokości i zwie się grzmiącą Podkową. Po tej stronie najlepszy widok na wodospad znajduje się w Parku Królowej Wiktorii lub z wieży widkowej Kodaka, Minolty i Skylon.

Obie części wodospadu są oddzielone od siebie pasem ziemi, który nazywa się Kozią Wyspą (po stronie amerykańskiej). Prócz tych miejsc wodospad Niagara można podziwiać z Table Rock, czyli krawędzi Podkowy, z tuneli, gdzie widać kurtynę wodospadu, ze statku Panna Mgielna, który dociera do podnóża wodospadu.

wodospad Niagara po stronie kanadyjskiej

Wśród Europejczyków pierwszą osobą, która go zobaczyła był ojciec Luis Hennepin, który brał udział w wyprawie francuskiej grupy Roberta La Salle w 1678 roku. W tamtych czasach nad brzegami wodospadu znajdowały się faktorie i forty przygraniczne. Nad Niagarą wybudowano również mosty. Pierwszy z nich powstał w 1835 roku. 

Ciekawostki:

1. Przez zamarzniętą Niagarę próbowano przejść u samego jej podnóża. Miało to miejsce w 1912 roku i zakończyło się tragicznie, ponieważ utonęły trzy osoby.

2. W 1829 roku Sam Patch przepłynął Niagarę dwa razy.

3. W 1859 roku Blondin przeszedł ponad wodospadem na linie. 

...