pytanie zadane 8 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika

DPI jest to jednostka rozdzielczości oznaczająca liczbę punktów na cal, i wywodząca się z języka angielskiego od słów dots per inch. Jednostka DPI jest używana przy określaniu rozdzielczości obrazów, które są w wersji cyfrowej, a mają być wydrukowane na drukarkach, ploterach itp., czyli w procesie przekształcania obrazu cyfrowego na wersję (gównie) papierową. 

Dzięki DPI ustala się jakość danego wydruku. Im wyższe DPI danego pliku graficznego, tym jego późniejsza lepsza jakość wydruku.

Np. jeśli mamy zdjęcie z 500 DPI, oznacza to, że wydruk będzie z jakością 500 pikseli na cal. Jeśli chcemy żeby zdjęcie na wydruku miało jeszcze lepszą jakość, należy zwiększyć wartość DPI np. do 1000.

Jeśli będziesz drukować z pliku graficznego, które ma niską wartość DPI, wydrukowany obraz może być niedokładny i posiadać tzw. pikselozę.

Poniżej przykład takiej pikselozy:

przykład pikselozy zdjęcia które ma niskie DPI

Po lewej stronie normalne zdjęcie (ale o niskiej wartości DPI) widziane na monitorze komputera, a po prawej symulacja pikselozy, czyli jak będzie ono wyglądało na wydruku. Przyczyną złej jakości wydruku, jest zbyt niskie DPI.

komentarz 15 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość
DPI co prawda można sprawdzić w pierwszym lepszym programie graficznym, ale ja bym się tak tym za bardzo nie przejmował. Jeśli zdjęcie jest dostatecznie duże, to potem przy jego wydruku DPI i jakość będzie jak najbardziej ok i nie będzie pikselozy.
komentarz 30 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
W paincie można sprawdzić dpi zdjęcia. Z czego pamiętam gdzieś że właściwościach pliku to jest.
...