dhosting
pytanie zadane 2 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 marca 2019 przez użytkownika

W Polsce znajdują się przetwórnie gdzie soki tłoczy się na zimno za pomocą technologii HPP, czyli High Pressure Processing. Przez to soki zachowują cenne wartości odżywcze, które zawarte są nie tylko w owocach, ale również w warzywach, ponieważ z nich tez można pozyskać soki. Zachowują się wówczas wszystkie witaminy i minerały.

Poza tym nasz organizm lepiej przyswaja sobie cenne składniki właśnie w formie soku. Zaletą jest też to, że taki sok (kupiony, bądź zrobiony w domu samodzielnie) możemy zabrać ze sobą wszędzie. Wlewamy go do butelki czy bidonu i drugie śniadanie lub lunch mamy z głowy. Należy jedynie pamiętać, że trzymamy takie soki w lodówce, gdyż w przeciwnym razie szybko się one psują. 

Robiąc soki samodzielnie w domu, za pomocą odpowiedniej wyciskarki, możemy łączyć ze sobą dowolne smaki. pasować będą do siebie zarówno smaki poszczególnych owoców, warzyw, ale również mieszanki owoców z warzywami np. jabłka z marchewką i selerem naciowym. Jednak w sklepach tez jest duży wybór smaków jeśli chodzi o soki tłoczone na zimno, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

...