1 odpowiedź

odpowiedź 27 lutego 2019 przez użytkownika

Zorza polarna to jarzące się, kolorowe światło, które występuje przeważnie na biegunach kuli ziemskiej. Zjawisko to nie jest do dziś do końca dokładnie opisane. 

Na półkuli północnej mamy zorzę polaną północną, zwaną też aurora borealis. Na półkuli południowej mamy południową zorzę polarną, zwaną aurora australis

Dawniej, a dokładnie w 1881 roku twierdzono, że zorze pojawiają się wtedy gdy naładowane cząsteczki emitowane przez rejony słońca zostają przechwycone przez ziemskie pole magnetyczne. Cząsteczki wywołujące zorzę, powodują też burze magnetyczne, dlatego też jedne z drugimi występują często jednocześnie. Cząsteczki wchodzą w atmosferę ziemską zaczynają świecić kolorowym światłem. Najczęściej jest to światło czerwone, żółte, zielone lub srebrne. Takie serpentyny, łuki czy inne kształty tworzone przez zorzę polarną, mogą na niebie trwać wiele godzin. 

zorza polarna

Kolory zorzy uzależnione są od tego z czym zetkną się cząsteczki. I tak:

- kolor żółty i zielony daje tlen,
- kolor czerwony i fioletowy daje azot. 

Zorze polarne powstają na wysokości 90-130 km ponad Ziemią. Trudniej ją zobaczyć jeśli w danym obszarze rosną wysokie drzewa lub znajdują się wysokie budynki. Dlatego łatwiej ją oglądać z pól czy wolnych przestrzeni. 

komentarz 27 lutego 2020 przez użytkownika Gość

Wiem że czasami zorza polarna występuje również w Polsce. Nawet kiedyś widziałem. Ale występuje ona tylko gdy nasze słońce generuje większe rozbłyski.

...