pytanie zadane 27 lutego 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 lutego 2019 przez użytkownika

W naszych ogródkach, w pobliskich parkach czy na łąkach znajduje się wiele kwiatów i roślin, które są żółte. Ich płatki, nasiona czy liście w słonecznym kolorze mogą służyć jako naturalny barwnik do wykorzystania na wiele sposobów. 

Roślinami, które barwią na żółto są:

1. Dziewanna wielkokwiatowa, która posiada barwiące kwiaty. Można ją spotkać na łąkach, nieużytkach, polanach, obrzeżach lasów. Lubi ona sąsiedztwo pszczół i muchówek, które je zapylają. Roślina występuje w Europie, Azji Południowo-Zachodniej, północnej Afryce, Ameryce Północnej i Środkowej.

2. Goryczka żółta, której żółty barwnik znajduje się w korzeniu (barwnik nadaje się do tkanin, ale nadaje im niebieski kolor). Rośnie na łąkach i zaroślach górskich, głównie w Europie, na terenie Alp i Azji Mniejszej. Lubi ubogie gleby. W Polsce roślina ta jest uprawiana, zaś w stanie dzikim rośnie tylko na terenie Karpat. 

3. Kocanki piaskowe, nadające tkaninom żółty kolor. Spotkać je możemy na piaszczystych glebach, suchych borach, wydmach, przydrożach, wrzosowiskach czy na skrajach lasów. 

4. Kuklik pospolity, którego odwar z korzenia farbuje wełnę na rudo-złoty kolor. Same kwiaty rośliny są żółte. Roślina preferuje żyzne i wilgotne gleby, lasy, zręby, rowy, zarośla czy ogrody. 

5. Nagietek lekarski, którego żółte kwiaty służą nie tylko do barwienia tkanin, ale również serów. Występuje w południowej Europie. Można go spotkać czasem w stanie dzikim. 

6. Nawłoć pospolita zawierająca żółte barwiące kwiaty. Lubi widne lasy, zarośla, bory, leśne polany, zbocza, brzegi łąk i rzek. Preferuje suche, kamieniste podłoże. Rośnie w całej Polsce.

nawłoć

7. Pięciornik gęsi, który barwnik ma w liściach i łodygach. Roślinę tą możemy spotkać na przydrożach, śmietniskach, pastwiskach, trawnikach, rowach, ugorach, miedzach czy piaszczystych brzegach wód. Preferuje podłoże wilgotne, żyzne oraz kamieniste. Występuje w całej Polsce.

pięciornik

8. Pięciornik kurze ziele, którego żółte kwiaty barwią wełnę i tkaniny na czerwono. Spotkamy go na ubogich łąkach, pastwiskach, zaroślach, lasach, polanach i wrzosowiskach. Lubi gleby kwaśne. 

9. Rdest ostrogorzki, choć ma różowe kwiaty barwi tkaniny na żółto. Lubi wilgotne, bagniste zarośla, brzegi rzek, stawów, jezior, bagna i torfowiska. Rośnie na terenie całego kraju. 

10. Rokitnik zwyczajny barwi tkaniny na żółto, brązowo lub siwo (odwar z owoców). Lubi rosnąć na żwirowiskach, nadmorskich wydmach czy piaszczystych urwiskach. Sadzi się go na skwerach lub w ogrodach jako dekorację. W stanie dzikim rzadko rośnie. 

11. Ruta zwyczajna, z której kwiatów pozyskuje się żółty barwnik do tkanin. Pochodzi ona z rejonu Morza Śródziemnego. W naszym kraju jest ona hodowana w ogródkach, gdzie stanowi element dekoracyjny, ale również zapachowy i leczniczy. 

12. Słonecznik zwyczajny, którego barwnik pozyskuje się z kwiatów brzeżnych koszyczka. Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawia się go głównie w celach dekoracyjnych oraz dla nasion. 

...