pytanie zadane 24 lutego 2019 w Gry przez użytkownika
otagowane ponownie 29 lutego 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2019 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Bierki to gra, którą ja pamiętam z dzieciństwa. Wówczas większość osób w nią grało, a patyczki były wykorzystywane nie tylko do tej gry, ale również do tworzenia innych, wymyślonych gier mających swoje zasady. Obecnie w czasie tabletów, smartfonów i innej elektroniki, mało dzieci potrafi zagrać w bierki, choć nie tyczy się to wszystkich. A szkoda, bo jest to bardzo ciekawa gra. Bierki uczą cierpliwości, ale również zręczności i jakby nie było logicznego myślenia. jest to gra dla co najmniej dwóch osób, więc współdziałania z przeciwnikiem też uczą. Podobną grą do bierek jest mikado, a zupełnie inną wariacją gry jest drewniana wieża.

bierki zestaw zasady gry

Grę rozpoczyna się puszczeniem na stół zebranych w ręce bierek. Powstanie wówczas bezładny stos, z którego gracze kolejno wyciągają patyczki, ale nie mogą podczas tego poruszyć innych bierek. Bierki mają różne kształty i zdobywając je można je wykorzystać w pomocy przy wyciąganiu pozostałych bierek. W zestaw bierek wchodzą:

- 12 oszczepów (wartość punktowa - 1 pkt.)
bierki oszczepy

- 3 harpuny (wartość punktowa - 10 pkt.)
bierki harpuny

- 3 wiosła (wartość punktowa - 15 pkt.)
bierki wiosła

- 3 bosaki (wartość punktowa - 20 pkt.)
bierki bosaki

- 3 trójzęby (wartość punktowa - 25 pkt.)
bierki bosaki

komentarz 23 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Pamiętam, grałem za dzieciaka w bierki, tylko miałem takie drewniane a nie plastikowe jak te na zdjęciach. Trzeba było mieć sprawne i spokojne ręce żeby wygrać. Komu sie trzęsły ręce to za wiele nie miał szans xd
...