pytanie zadane 20 lutego 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lutego 2019 przez użytkownika

Myślę, że nie trzeba nikomu mówić do czego służy szczoteczka do zębów. Każdy z nas ma ją w swojej łazience i codziennie z niej korzysta. Natomiast czy każdy z nas zastanawiał się kto ją wynalazł, skąd pochodzi? 

Wykopaliska archeologiczne wskazują na to, że już nasi praprzodkowie dbali tak czy inaczej o uzębienie posługując się gałązkami, wykałaczkami, ptasimi piórami czy ośćmi ryb. W dużo późniejszych już wiekach, bo około roku 1498 stosowano do czyszczenia zębów gałązek zwanych siwak lub miswak (kraje arabskie), kredy lub sody oczyszczonej. Pierwszą znaną nam do dziś z wyglądu szczoteczkę stworzył w 1780 roku William Addis. Zaś produkcja rozpoczęła się dopiero w 1885 roku. Wówczas szczoteczka posiadała rączkę z kości i sierści niedźwiedzia. W roku 1938 włosie naturalne zostało zastąpione włosiem syntetycznym. W Polsce w roku 1934 szczoteczki do zębów dla wojska produkowała Państwowa Wytwórnia Prochu w Pionkach (koło Radomia). 

W 1939 roku wynaleziono pierwszą elektryczną szczoteczkę do zębów, natomiast do seryjnej produkcji weszła ona dopiero po 1960 roku. 

Obecne szczoteczki posiadają różne kształty, kolory oraz twardość włosia. Wśród tego ostatniego parametru wyróżnia się:
- miękka - 0,18-0,20 mm
- średnio-twarda - 0,20-0,25 mm
- twarda - 0,25-0,30
- do implantów - 0,08-0,12 mm 
 

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co około 2-3 miesiące w zależności od tego jak ją użytkujemy. Na pewno wymienić ją musimy, gdy widzimy odkształcone włókna rozchodzące się na wszystkie strony. 

Szczoteczkę trzeba też wymienić po przebytym przez nas przeziębieniu czy infekcji, gdyż drobnoustroje znajdujące się na niej mogą doprowadzić do kolejnej infekcji. 


Jeśli chodzi o to jaki rodzaj szczoteczki do zębów używać to stomatolodzy (w większości) polecają szczoteczki z miękkim lub średnim włosiem, gdyż one najlepiej usuwają płytkę nazębną i resztki pokarmowe. 

Poza tym szczoteczka musi być wygodna w użyciu i docierać do każdego zakamarka naszej jamy ustnej, zarówno zębów, ale również języka i policzków. 

szczoteczki do zębów

...