pytanie zadane 16 lutego 2019 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 lutego 2019 przez użytkownika

Drewniane stoły, ławeczki i krzesła cieszą oko zwłaszcza w sezonie letnim, gdy miło jest posiedzieć sobie na tarasie na ławce i wypoczywać. Jednak o drewniane meble należy odpowiednio dbać, by służyły nam długo i się nie niszczyły od użytkowania, słońca czy deszczu. Pomocne w tym celu są impregnaty, czyli substancje przeznaczone do nasączania surowego drewna, które mają chronić drewniane meble przed grzybami, pleśnią, owadami, ogniem czy wilgocią. 

Na rynku mamy obecnie trzy rodzaje impregnatów, które poniżej dokładniej opiszę. 

1. Wodorozcieńczalne
Jej substancje wnikają głęboko w strukturę drewna, które chronią drewno przed grzybami, pleśnią, sinizną, owadami. Są odporne na warunki atmosferyczne, światło, ponieważ drewno tak zaimpregnowane wzmacnia się, nie łuszczy się i redukują jego chłonność. Impregnat wodorozcieńczalny nie ma zapachu (lub prawie go nie ma) i  jest niepalny. Takim impregnatem zazwyczaj maluje się:
- więźby dachowe,
- elementy architektury ogrodowej,
- tynki,
- beton,
- blachy cynkowe,
- cement włóknisty. 
Na rynku dostępne są impregnaty z teflonem, chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi; z woskiem chroniący przed wilgocią. 

2. Rozpuszczalnikowe
Ich zadaniem jest wyłącznie zabezpieczanie elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz np. płoty. Malując nim lub czekając aż wyschnie impregnat należy uważać, gdyż są one łatwopalne i mają drażniący zapach oraz barwią podczas malowania. Impregnatem rozpuszczalnikowym można zabezpieczać drewno, ale też zwalczać drewno już zainfekowane przez grzyby czy insekty. By drewno było dobrze pomalowane, należy po zastosowaniu impregnatu, pomalować je jeszcze lakierobejcą lub bezbarwnym lakierem. 

3. Olejowe
Zadaniem ich jest zabezpieczenie drewnianych elementów znajdujących się na zewnątrz np. tarasów, balustrad czy płotów. Składają się one z żywicy alkidowej, która pozostawia grubą i matową powłokę. Niektóre z nich posiadają w składzie również olej tungowy, przez co są dłużej trwałe. 

Należy pamiętać, że impregnację powtarzamy zgodnie z etykietą producenta. Najczęściej jest to 5-6 lat. 

...