1 odpowiedź

odpowiedź 16 lutego 2019 przez użytkownika

Panele laminowane dostępne na rynku posiadają wg normy EN 13329 dotyczącej laminowanych pokryć podłogowych, wyróżnia 5 klas ścieralności. Na rynku używa się w zasadzie tylko trzech klas ścieralności i właśnie na nich należy się skupić, kupując panele. Wśród tych klas są to:

- AC3 - dla pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu i dla miejsc publicznych
- AC4 - dla pomieszczeń mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu i dla miejsc publicznych o średnim natężeniu ruchu
- AC5 - dla pomieszczeń mieszkalnych i miejsc publicznych o wysokim natężeniu ruchu np. sklep, szkoła, przedszkole itp. 

Jeśli już wiemy jakiej klasy panele wybierzemy, to teraz pora na ich ilość. Należy wymierzyć dokładnie podłogę ze wszelkimi załamaniami, wnękami itp. oraz rozrysować plan podłogi i wypisać długość każdej ze ścian. Sprzedawca na tej podstawie pomoże dobrać odpowiednią ilość paneli, ale warto również mieć ich niewielki zapas, na wszelki wypadek. 

Przywożąc panele do mieszkania, należy je odstawić na około dwie doby w celu aklimatyzacji. Jest ona niezbędna po to, żeby panele nie rozprężyły się i ułatwiły montaż. Zamontowane panele nazywane są także pływającą podłogą, dlatego, że nie są one na stałe przytwierdzone do ścian czy podłogi. Cały czas pracują, przesuwają się, dzięki czemu nie odkształcają się.  Dlatego też przy kładzeniu paneli należy zostawić szczelinę przy miejscu, w którym ściana styka się z podłogą. szczelina zostanie zasłonięta potem listwą przypodłogową. 

Panele już mamy przygotowane do montażu, ale przydadzą się jeszcze: folia paroizolacyjna, mata podkładowa, łyżka-dźwignia, kliny do szczelin, piła, ołówek, liniał, miara i listwy przypodłogowe. Na wyczyszczoną i suchą podłogę rozkłada się najpierw folię paroizolacyjną, którą przy ścianach zakładamy na ścianę na wysokość listwy przypodłogowej. Na folię kładziemy matę podkładową i dopiero teraz kładziemy panele wg instrukcji na opakowaniu. 

Zasadniczo panele kładzie się systemem łączenia zwanym "angle angle", czyli bezklejowo (układamy cały rząd, łącząc ze sobą krótsze boki, a potem dokładamy kolejne panele dłuższym bokiem. Innym systemem jest system G5 - tu deski montujemy osobno, najpierw długim, a potem krótkim bokiem, poprzez dociśnięcie zatrzasku (szybkie kładzenie). 

Panele nie lubią zbytniej wilgoci, przekraczającej 70%, dlatego nie montujemy ich w łazienkach czy saunach. Laminowane panele nie chronią przed rysowaniem ich kółkami od fotela, chyba, że są to kółka gumowe. W innym wypadku należy stosować maty ochronne, a pod krzesła filcowe podkładki. Paneli nie polewamy wodą, nie woskujemy, nie polewamy parą wodną, pastami czy proszkami czyszczącymi. Niektóre rodzaje paneli, można również stosować mając ogrzewanie podłogowe

...