1 odpowiedź

odpowiedź 12 lutego 2019 przez użytkownika

Szczotka z naturalnego włosia jest może nieco bardziej wymagająca w pielęgnacji niż szczotka wykonana z tworzywa. Natomiast jest kwestią przyzwyczajenia się do codziennej pielęgnacji szczotki, aż wejdzie nam to w krew i nie będzie uciążliwe. Warto też wybrać odpowiednią szczotkę i nauczyć się prawidłowo rozczesywać włosy. 

Po pierwsze mając szczotkę z naturalnym włosiem nie rozczesujmy nią mokrych włosów. W ogóle mokrych włosów nie należy rozczesywać, trzeba je najpierw nieco podsuszyć, chociażby w 50%. Natomiast jeśli już musimy rozczesać mokre włosy to róbmy to za pomocą grzebienia drewnianego

Po drugie szczotkę naturalną należy oczyszczać z kurzu i myć. Myjemy ją w delikatnym detergencie np. szarym mydle. Po umyciu jej odkładamy ją włosiem do dołu, by woda nie dostawała się w dziurki, z których wystaje włosie, gdyż to powoduje szybsze jej zużycie. Poza tym szczotka tak odwrócona szybciej nam wyschnie. Oczyszczamy ją codziennie, natomiast myjemy raz na 1-2 tygodnie. 

naturalna szczotka do włosów z włosiem z dzika i z rozczesywaczem

Po trzecie i kolejne, mając drewnianą rękojeść szczotki, która to rękojeść nie jest malowana, trzeba ją olejować raz na jakiś czas (średnio raz na miesiąc). Dobrze jest robić to olejami schnącymi np. olejem lnianym. Lakierowane lub malowane szczotki nie wymagają olejowania, a jedynie przetarcia do sucha. 

Taka dbałość o szczotkę z naturalnego włosia wydłuży jej żywotność do wielu lat. 

...