seohost
pytanie zadane 8 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2019 przez użytkownika

Park Narodowy Yellowstone znany jest najbardziej z wybuchających gejzerów. Znali je już dawno temu, mieszkańcy tych ziem, a mianowicie Indianie z plemion Siuksów, Szoszenów i Algonkingów. Jednak pierwszą osobą, która zwiedziła gejzery był traper John Colter. Udał się on z wyprawą Lewisa i Clarka w te tereny w latach 1804-1806. Później miejsce te nazywano "Piekłem Colter'a". 

gejzer w parku Yellowstone

Park Yellowstone ma powierzchnię 8 992 km i jest największym z parków Ameryki. W jego centrum znajduje się grupa płaskowyżów - Central, Pitchstone, Madison i Mirror. Najładniejszym gejzerem jest Old Faithful, który co godzinę wyrzuca w górę na ponad 50 m wrzącą wodę. Poza tym są tu różne inne wulkany, które wybuchają w różnoraki sposób. Najaktywniejszym terenem termicznym jest tu rejon Norris Geyser Basin, gdzie turyści mogą z drewnianych kładek obserwować wybuchy.

Przepływa tędy też rzeka Yellowstone, która wyżłobiła Wielki Kanion o złotawych ścianach. Ma on 32 km długości i 365 m głębokości. W jej biegu znajdują się liczne wodospady. Są tu również zwierzęta m.in.: jelenie wapiti i widłorogi, bizony czy łosie. Występuje tu również najbardziej niebezpieczne zwierzę w całym parku, a mianowicie niedźwiedź grizzli. 

Na terenie parku znajduje się kaldera, jedna z największych na świecie

...