walutomat

pytanie zadane 8 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2019 przez użytkownika

Krater Lake znajduje się w stanie Oregon w USA. Jest to wielka jama, w której znajdują się niebieskie, lodowate, zimne wody Jeziora Kraterowego, czyli Crater Lake. Jezioro to pojawiło się 6 500 lat temu, gdy wybuchły podziemne gazy gromadzone przez lata pod Mount Mazama (szczyt wulkaniczny Gór Kaskadowych w stanie Oregon). Eksplozja była tak duża, że rozsadziła pumeks w promieniu 140 km, a we wnętrzu góry pojawiła się ziejąca jama. Kocioł ten stopniowo wypełniał się wodą, aż do utworzenia się jeziora. 

Jezioro to odkryte zostało przez John'a Wesley'a Hillman'a w 1853 roku. Ten poszukiwacz wędrował tędy wraz z grupą poszukiwaczy zapomnianej kopalni złota. Nazwał on to jezioro Głębokim Błękitnym Jeziorem. Obecną nazwę jezioro zyskało dopiero 16 lat później. Warto dodać, że jest to również pierwszy park narodowy stanu Oregon, który został nim w 1902 roku. 

Krater Lake w USA

Crater Lake ma długość 9,5 km i 8 km szerokości. Głębokość wynosi 589 m. Krater dookoła jest otoczony zaschniętą lawą, na której znajduje się 160 km ścieżka, skąd roztacza się piękny widok na całe jezioro. Najpopularniejszym szlakiem jest Discovery Point Trail. Na środku niego znajdują się dwie małe wyspy:

- Wizard - o wysokości 232 m, który jest stożkiem wulkanicznym,
- Phantom Ship.

Temperatura wody w jeziorze Lake wynosi nie więcej niż 13oC, a całe jezioro zamarzło tylko raz. Dookoła jezioro otoczone jest lasami, gdzie rosną głównie sosny ponderosa, daglezji, jodły i tsugi. Wśród zwierząt spotkać tu można niedźwiedzie, rysie amerykańskie, łosie, kojoty, lisy, jeżozwierze oraz orły i jastrzębie. 

...