seohost
pytanie zadane 8 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2019 przez użytkownika

Ocean Spokojny u wybrzeży Kalifornii i Oregonu to wielka atrakcja dla turystów. Dlaczego? Ponieważ można tam podziwiać wielkie fale sztormowe, które doprowadziły urwiska do obecnego stanu i stworzyły pionowe przylądki i głębokie zatoki. Nazwę Ocean Spokojny nadał oceanowi Ferdynand Magellan - XVI-wieczny podróżnik z Hiszpanii w podzięce za spokojną żeglugę z Ameryki Południowej do Filipin. Ocean Spokojny to największy i najgłębszy z oceanów świata. Zajmuje on powierzchnię 65 mln km2

wybrzeże oceanu spokojnego w USA

Na półwyspie Monterey w Kalifornii silne wiatry niszczą cyprysy, które przybierają dziwne kształty. Jest tu również wysunięty pas lądu, gdzie znajduje się punkt widokowy Lobos. Jest on pierwowzorem wzgórza Luneta w "Wyspie Skarbów". Zarówno wydmy, przylądki oraz granitowy półwysep Point Reyes stanowią chroniony park narodowy. 

Wybrzeże Oregonu jest pod ochroną 36 parków stanowych. Zatoki tu są niebezpieczne i tylko nieliczne plaże nadają się do kąpieli. Na przylądku Sebastian skały mają wysokość 213 m i wpadają wprost do oceanu. Dalej na wschód od Florence znajdują się wydmy na odcinku 80 km. 

...