seohost
pytanie zadane 8 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2019 przez użytkownika

Jest to jeden z najszerzej badanych uskoków tektonicznych na świecie. Uskok San Andreas dzieli dwie płyty tektoniczne skorupy ziemskiej na pół. Jest on wciąż aktywny, gdyż na całej jego długości wciąż są wyczuwalne ruchy/trzęsienia ziemi. Dzieje się tak ponieważ Płyta Pacyficzna stopniowo przesuwa się ( około 5 cm na rok) na północ względem Płyty Północnoamerykańskiej. 

Uskok ma długość 1 125 km. Zaczyna się w Point Reyes, przechodzi przez cieśninę Golden Gate, przez Los Angeles, aż do granicy z Meksykiem i do Zatoki Kalifornijskiej. 

W 1906 roku nastąpiło słynne trzęsienie ziemi w San Francisco płyta przesunęła się aż o 6,4 m. Były to trzy silne wstrząsy, następujące po sobie w kilkusekundowych odstępach. Drgania były odczuwalne od stanu Oregon do Los Angeles. Budynki chwiały się, przechylały, na ulice sypały się odłamki murów, łamały się tory tramwajowe. 

W 1857 roku w południowej Kalifornii uskok przełamał się na długości 349 km. Najmłodsze trzęsienie ziemi miało miejsce 17 października 1989 roku i wynosiło 7,1 w skali Richtera. Wówczas zapadały się budynki, było tysiące rannych. Szkody wyceniono na 7 miliardów dolarów. 

Obecnie na linii uskoku San Andreas wciąż powstają autostrady, szpitale, mieszkania czy uniwersytety.  Nowoczesne budownictwo ma podobno przetrzymać każde przyszłe trzęsienie ziemi. 

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Mi San Adreas to kojarzy się z grą GTA :D
...