pytanie zadane 8 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2019 przez użytkownika

Jest to jeden z najszerzej badanych uskoków tektonicznych na świecie. Uskok San Andreas dzieli dwie płyty tektoniczne skorupy ziemskiej na pół. Jest on wciąż aktywny, gdyż na całej jego długości wciąż są wyczuwalne ruchy/trzęsienia ziemi. Dzieje się tak ponieważ Płyta Pacyficzna stopniowo przesuwa się ( około 5 cm na rok) na północ względem Płyty Północnoamerykańskiej. 

Uskok ma długość 1 125 km. Zaczyna się w Point Reyes, przechodzi przez cieśninę Golden Gate, przez Los Angeles, aż do granicy z Meksykiem i do Zatoki Kalifornijskiej. 

W 1906 roku nastąpiło słynne trzęsienie ziemi w San Francisco płyta przesunęła się aż o 6,4 m. Były to trzy silne wstrząsy, następujące po sobie w kilkusekundowych odstępach. Drgania były odczuwalne od stanu Oregon do Los Angeles. Budynki chwiały się, przechylały, na ulice sypały się odłamki murów, łamały się tory tramwajowe. 

W 1857 roku w południowej Kalifornii uskok przełamał się na długości 349 km. Najmłodsze trzęsienie ziemi miało miejsce 17 października 1989 roku i wynosiło 7,1 w skali Richtera. Wówczas zapadały się budynki, było tysiące rannych. Szkody wyceniono na 7 miliardów dolarów. 

Obecnie na linii uskoku San Andreas wciąż powstają autostrady, szpitale, mieszkania czy uniwersytety.  Nowoczesne budownictwo ma podobno przetrzymać każde przyszłe trzęsienie ziemi. 

...