pytanie zadane 7 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2019 przez użytkownika

Największe sekwoje znajdują się w Parku Narodowym Sekwoi w górach Sierra Nevada w Kalifornii. Niektóre z nich liczą sobie ponad  3 000 lat i są najstarszymi żywymi organizmami na Ziemi. 

Średnica sekwoi wynosi około 8 metrów, zaś pnie przekraczają 9 metrów. Największym okazem parku jest Generał Sherman. Ma on wysokość 82 m, waży ponad 2 000 ton. Tuż za nim plasuje się Generał Grant z największą średnicą 12 m i 81,5 m wysokości. 

sekwoja

Sekwoje są drzewami długowiecznymi. Zawdzięczają to swojej korze, w której zawarte są taniny, przez co drzewa te są odporne na uszkodzenia przez owady i grzyby. Taniny też nadają im czerwony kolor. Czasem niszczą je żywioły takie jak wichury lub pioruny. Jeśli sekwoja zostanie spalona piorunem, to czernieje na kilka lat. W tym czasie narastają nowe warstwy kory. Jeśli sekwoje giną, to dlatego, że gleba wokół nich ulega erozji i odcina dopływ składników odżywczych do systemu korzeniowego. 

Nazwa drzew jakimi są sekwoje została nadana przez Stephen'a Endlicher'a, który stworzył pierwszy alfabet języka swojego plemienia. Nazwa wzięła się on Indianina Irokeza, który miał na imię Sequoyah

Sekwoje odkryli poszukiwacze penetrujący góry Sierra Nevada w czasie kalifornijskiej gorączki złota w 1848 roku. Pierwsze co zrobili poszukiwacze na widok wielkich drzew to ich ścięcie. Uległo temu kilka z nich. Obecnie sekwoje są pod ochroną władz. Park Narodowy Sequoia został ustanowiony w 1890 roku. 

...