konto millenium
pytanie zadane 7 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2019 przez użytkownika

Pustynia ta znajduje się w USA, na granicy stanu Utah i Arizona. Pustynia Monument Valley należy do rezerwatu Indian Nawajów. Połowę jej powierzchni stanowi sucha pustynia. 

Zwiedzając to miejsce można zobaczyć pozostałości opuszczonych mieszkań (ponad 100) wykutych w urwiskach. W nich do 1250 roku mieszkali tutejsi Indianie Anasazi. Prócz mieszkań, znajdują się tu również skalne pomniki, noszące takie nazwy jak m.in.: Trzy Siostry, Wielbłąd, Słoniowate Ostańce czy Dwie Rękawiczki (podobne do dziecięcych rękawiczek z jednym palcem). Są też góry Ostaniec Merrick i góra stołowa Mitchell, które otrzymały imię po pierwszych górnikach, którzy odkryli tu złoża srebra, ale zostali zabicie przez Indian Pajuta. 

Pustynia Monument Valley została również wykorzystana jako tło do filmu "Dyliżans" John'a Ford'a. Tutejsi Nawajowie również brali udział w filmie jako statyści. Prócz tego filmu w Monument Valley powstały jeszcze: The Searchers, Jak zdobywano Dziki Zachód, The Legend of the Lone Ranger, She Wore a Yellow Ribbon. 

Nawajów mieszkających na terenie rezerwatu można spotkać do dziś. Mieszkają oni w okrągłych hogans zrobionych z ziemi i żerdzi. Zajmują się oni hodowlą zwierząt i uprawą działek oraz turystyką, gdzie sprzedają wykonane ze srebra przedmioty, makaty i dywaniki. Nawajowie nazywają siebie Dine, co oznacza ludzie. Pochodzą oni z rejonów Kanady i Alaski. Ich językiem jest odmiana Athabascan. Działają oni na zasadzie rady plemiennej, która ma swoją siedzibę w Wind Rock w Arizonie. 

...