lh
pytanie zadane 6 lutego 2019 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lutego 2019 przez użytkownika

Most Tęczowy znajduje się w USA, a dokładniej w Parku Narodowym w stanie Utah. Nazywa się go również Rainbow Bridge National Monument. Jest on uznawany za cud świata. 

Most ten jest pomnikiem przyrody, największym stworzonym przez naturę - jego skałą jest piaskowiec. Jako pomnik jest on uznawany od 1910 roku. Powierzchnia 'tęczowego mostu' to 0,65 km2. Jest to most skalny, "wykonany" z różowego piaskowca mający 88 m wysokości i długość 84 metrów (podobno jest tak długi jak boisko piłkarskie). Jego wierzchołek ma szerokość 10 m, a łuk jest gruby na 13 m. 

skalny most tęczowy rainbow bridge w USA

Nazwa 'tęczowy most' wzięła się stąd, że łuk ten przypomina zarówno łuk tęczy, jak i łuk mostu. Pod względem turystycznym jest to atrakcja, do której stosunkowo łatwo jest dotrzeć (w stanie Utah znajdują się jeszcze inne skalne łuki, ale dostęp do nich jest ograniczony). Najpierw płynie się łodzią po jeziorze Powell, a następnie spacerkiem około jednej mili lub można wybrać pieszą wędrówkę wytyczonym szlakiem, ale zajmuje ona nawet kilka dni. 

Rainbow Bridge leży u podnóży góry Navajo w kanionie. Dawniej mieszkańcy tych okolic wierzyli, że jest to tęcza zamieniona w skałę i miejsce to traktowali jaki miejsce kultu, miejsce magiczne. 

...