pytanie zadane 5 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 lutego 2019 przez użytkownika

Nil ma długość 6650 km i jest przez niektórych uważany za najdłuższą rzekę świata (inni twierdzą, że jest nią Amazonka, choć źródła podają, że ma ona 6400 km), ale na pewno należy do największych rzek na świecie. To dzięki Nilowi powstał Egipt, gdyż rzeka co roku wylewała (są to miesiące czerwiec-wrzesień) i mogło tam wówczas tętnić życie. W delcie Nilu wtedy bowiem pozostawały czerwonoszare namuły, a ziemia stawała się żyzna. 

Nil wypływa z dwóch źródeł:
- Nil Biały, który ma początek w rzece Kagera w Burundi,
- Nil Błękitny, który wypływa z gór Etiopii i wodospadami biegnie do połączenia z Białym pod Chartumem, tam wpada też odpływ rzeki Atbara ze wschodu.

delta nilu

Nil płynie od Chartumu do Asuanu wąską doliną mijając po drodze kilka katarakt. Następnie w okolicy Elefantyny zwęża się. Warto wspomnieć, że po wybudowaniu Zapory Asuańskiej (1960 rok), niektóre katarakty zostały zalane. Zapora ta utworzyła też Jezioro Nasera. Tama Asuańska ma wysokość 111 m i 3 km długości. Utworzono ją po to, by zasilać wodami stałe systemy nawadniające, dzięki którym możliwe były zbiory plonów dwa, a nawet trzy razy w roku. 

Minusem jest to, że podnoszenie się wód zalało cenne wykopaliska, takie jak np. świątynie skalne w Abu Simbel zbudowane ku czci Ramzesa II. 

Dalej od Asuanu rzeka Nil wpływa do doliny, w której znajdują się najcenniejsze zabytki starożytnego Egiptu. Są to:

- Edfu - najlepiej zachowana świątynia licząca ponad 2000 lat,
- świątynia Hathor w Denderze - wybudowana w II wieku p.n.e.,
- Luksor i Karnak - dawne starożytne Teby, gdzie znajduje się masywna świątynia Amona i świątynia Luksor oraz Dolina Królów, czyli nekropolia z grobami królów od XVIII do XX dynastii (tu właśnie znajduje się grobowiec Tutenchamona ze skarbami). 

Nil dalej płynie od Kairu, gdzie rozlewa się jak wachlarz po Delcie Nilu. Delta ma 160 km  długości i 23 300 km2 powierzchni. Od delty wychodzą dwie odnogi: Rosetta i Damietta. Nil łącznie przepływa 6 670 km. 

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Ale widać charakterystyczną zieleń przy rzecze na tym zdjęciu satelitarnym. Wokoło już jest żółto i pustynia. To pokazuje wyraźnie jakim życiodajnym dobrem jest woda.
...