pytanie zadane 4 lutego 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika
Jaką wybrać?

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lutego 2019 przez użytkownika

Szczotka do włosów to nieodłączny element wyposażenia toaletki każdej dziewczynki, nastolatki i kobiety. Szczotek używają też niekiedy mężczyźni, choć zazwyczaj preferują grzebienie. Obecnie na rynku mamy wielość rodzajów szczotek do włosów podobnie jak wiele jest rodzajów włosów kobiet. Jak zatem wybrać najlepszą szczotkę do włosów? 

Moim zdaniem najlepsza jest metoda prób i błędów, aż w końcu trafimy na tę jedną jedyną. Można też udać się do stylisty włosów, który przedstawi nam różne rodzaje szczotek i pomoże wybrać coś dobrego dla naszych włosów. 

sztuczna szczotka do włosów

Szczotki mają wiele zadań. Prócz rozczesywania włosów, mogą je również modelować, pielęgnować, masować, a najnowsze modele nawet prostować. Tak więc przyznacie, że wybór nie mały. Szczotki są zasadniczo wykonane albo z włosia naturalnego albo z tworzywa sztucznego (czasem włosie może być mieszane) i osadzone są na trzonie, za który trzymamy ją podczas czesania. Trzonki wykonane są z: drewna, bambusa, kauczuku, aluminium, stopów metali lub z tworzyw sztucznych. Szczotki mają różne kształty:

Rodzaj szczotki Zastosowanie Przykład
Okrągłe, trójkątne, kwadratowe w przekroju Służą do modelowania i optycznego powiększania ilości włosów
Płaskie, owalne i prostokątne Służą do rozczesywania włosów i masażu skóry głowy. Wygładzają włosy. Idealne do włosów długich, kręconych, ale też cienkich i delikatnych Szczotki z kolcami z drewna, bambusa, metalu z zaokrąglonymi końcówkami
Wentylowane jedno,- lub dwustronnie Służą do odbijania włosów od nasady i dodają objętości. Układa fryzury, tapiruje, unosi partie włosów.  Kokówka, czyli cienka szczotka z ostrym zakończeniem przypominającym szpikulec
Grzebienie idealne do rozczesywania włosów mokrych dobrze jak mają szeroko rozstawione i grube zęby

Na koniec dodam, że włosy należy czesać minimum dwa razy dziennie przez około 1-2 minuty. Prawidłowe szczotkowanie włosów pobudza je do szybszego wzrostu i wcale nie wiąże się z większym ich wypadaniem. 

Teraz pora dobrać szczotkę do włosów. W związku z tym istnieją następujące typy szczotek do następujących typów włosów:

1. Włosy kręcone - najlepszy będzie grzebień lub szczotka z drewna lub bambusa z szeroko rozstawionymi i grubymi zębami. Drewno użyte w grzebieniu czy szczotce zapobiega elektryzowaniu się włosów. Dokładniej można je wyczesać szczotką z naturalnego włosia.

2. Włosy cienkie/delikatne - tu sprawdzi się gęsta szczotka z naturalnego włosia z dzika, dzięki której dostarczymy naszym włosom keratyny, włosy się wzmocnią, cebulki odżywią, a włosy przestaną nam wypadać.

3. Włosy długie - szczotka ceramiczna służąca do modelowania włosów będzie najlepsza, gdyż uniesie włosy u nasady, a poza tym ich nie naelektryzuje.

4. Włosy grube/puszące się - płaska i podłużna szczotka z włosiem nylonowym lub syntetyczno-naturalnym. 


W internecie można też znaleźć rankingi szczotek do włosów. Przejrzałam wiele stron z nimi i jednogłośnie na pierwszym miejscu jest:

1. Tangle Teezer
To szczotka stworzona przez fryzjera Shaun'a Pulfey'a, która nie szarpie włosów podczas rozczesywania, dodaje objętości i masuje skórę głowy. Minusem tej szczotki może być chociażby brak uchwytu, co powoduje częste wypadanie jej z rąk. 

2. Szczotka z naturalnego włosia
Szczotki takie najczęściej są wykonane z włosia dzika w ciemnym bądź jasnym kolorze. Jane przeznaczone jest dla niemowląt. Najbardziej delikatne będą jednak szczotki z włosiem kozim i takie też przeznaczone są dla dzieci. Szczotki z naturalnym włosiem nie elektryzują włosów i dobrze je wygładzają oraz nie niszczą włosów. 

3. Szczotka z drewnianymi igiełkami
Szczotki te często występują w drewnianej, bądź bambusowej obudowie. Posiadają też grubsze igiełki niż w innych szczotkach. 

4. Szczotka Wet brush
Jest to szczotka do rozczesywania mokrych włosów. Posiada miękkie igiełki zakończone kuleczkami. 

...