pytanie zadane 4 lutego 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 lutego 2019 przez użytkownika

Edukowanie dzieci dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas spacerów na drodze jest niezbędne. Jest to bardzo ważne i powinniśmy edukować swoje dzieci już od najmłodszych lat. Można to robić na wiele sposobów, ważne by nasza nauka dawała efekty. 

Dzieciom należy tłumaczyć, nie tylko poprzez ilustracje, ale również poprzez praktykę, że przechodzimy na drugą stronę jezdni tylko i wyłącznie na pasach lub na zielonym świetle

Przy przechodzeniu przez pasy należy wytłumaczyć i pokazać dziecku, że najpierw spoglądamy w lewo, potem w prawo i znów w lewo, by stwierdzić, że nic nie jedzie i możemy bezpiecznie przejść. 

Przy przechodzeniu przez przejście na sygnalizacji świetlnej dobrze jest też się rozejrzeć, zanim przejdziemy na zielonym świetle. Ostrożności nie zaszkodzi. 

Zimową porą oraz w inne pory roku, gdy wracamy z dzieckiem lub dziecko wraca samo do domu, dobrze jest porozmawiać i pokazać do czego służą odblaski. Dzieciom z pewnością taki gadżet się spodoba bo świeci w ciemności i ma ciekawy kształt. Zatem przyczepcie odblaski do kurtki czy plecaka, zanim wyjdziecie na wieczorną przechadzkę. Dzięki nim będziecie widoczni. Obecnie można również kupić kurtki, buty, czapki czy inną odzież, która ma już na stałe wszyte odblaskowe elementy

Dzieci lubią bawić się na dworze np. grać w piłkę czy jeździć na rowerze, hulajnodze, ale muszą wiedzieć, że mogą tak się bawić tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Niech to będzie boisko czy park, który jest oddalony od jezdni. A jak już mowa o rowerze czy hulajnodze, to dobrze jest zakładać dziecku kask i ochraniacze na łokcie i kolana. To dla bezpieczeństwa, którego, jak już pisałam, nigdy za wiele. Lepiej dmuchać na zimne. 

Bezpieczeństwo naszych dzieci zależy od nas-rodziców. Dziecko uczy się poruszania po drodze, głównie poprzez naśladowanie nas. Dlatego my jako opiekunowie musimy dawać przykład godny naśladowania i:

- przechodzić przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach (światła, pasy),
- nie przekraczać dozwolonej prędkości (zwłaszcza, gdy jedziemy z dzieckiem w samochodzie),
- powinniśmy też mówić, ale i pokazywać jak udziela się pierwszej pomocy oraz nauczyć dziecko numerów alarmowych, tego po one są i kiedy ich używać.

...