pytanie zadane 3 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2019 przez użytkownika

Sahara to największa pustynia na całej kuli ziemskiej. Jej powierzchnia wynosi 8,5 miliona km2. Rozpościera się ona na granicy 10-ciu państw. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza pustynie (występuje w liczbie mnogiej). 

pustynia sahara

Pustynia w całości nie jest piaskiem. Stanowi on jedynie 1/5 części Sahary. Wydmy ciągle zmieniają swoje położenie poprzez piaski, a wysokość jaką mogą osiągać to nawet 230 m. Prócz wspomnianego piasku znajdują się tu również:

- płaskowyże, tworzące pustynię skalną (hamada),
- kamieniste równiny (reg),
- algierska wyżyna Tassili, utworzona przez odłamki skalne.

Saharę tworzą inne mniejsze pustynie np. Tenere, Ziemia Strachu, Tanezrouft Pustynia Pragnienia (całkowicie pozbawiona życia - wybrana na poligon dla pierwszej francuskiej bomby atomowej). Do najwyższych wzniesień Sahary należą góry: Ahaggar (Algieria) i Tibesti (Czad). Pustynia ta jest bogata w rudy żelaza, miedzi, cynku i ołowiu oraz ropy naftowej i gazu ziemnego. 

Sahara jest bardzo gorącą pustynią, gdzie temperatury sięgają ponad 39oC. Na północy najcieplej jest w lipcu i sierpniu, zaś na południu w maju i czerwcu. Ponieważ wiatr przenosi piaskowe wydmy, może tez powodować burze piaskowe, które trwać mogą nawet przez 70 dni i osiągają prędkość 50 km/h. Oazami na Saharze, które są zasilane przez podziemne źródła, są:

- Uargla,
- Tuggurt,
- El Golea - rośną tu palmy, sosny, drzewa eukaliptusa i tamaryszkowate,
- Tolga - rosną tu soczyste daktyle (deglet nur).

...