pytanie zadane 3 lutego 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2019 przez użytkownika

Kanion Rzeki Fish jest drugim na świecie co do wielkości kanionem znajdującym się na liście cudów przyrodniczych, zaraz po Wielkim Kanionie w USA.  Ma on 85 km, które stanowi koryto wykonane przez naturę w jałowym piasku. 

Kanion składa się z wielu warstw, gdzie najniższą z nich stanowi stara skała, zastygła lawa, kamienie, wapień, piaskowiec gruboziarnisty, piaskowiec zwykły. Kanion ma szerokość 30 km. Powstał on, prócz geologicznych warunków, również przy pomocy rzeki Fish, która wydrążyła go przez 50 milionów lat. 

Niedaleko kanionu znajduje się miejscowość wypoczynkowa Ai-Ais (oznacza "bardzo gorący"), która przez ostatnie lata była często niszczona przez wody rzeki Fish. W miejscowości tej znajdują się gorące źródła, gdzie woda ma temperaturę nawet 60oC. Źródła te wytryskują ze skał i odkryte zostały w 1850 roku przez pasterza, który szukał zaginionej owcy. Teraz gorących źródeł używa się do kąpieli leczniczych oraz jako kąpielowy basen. Turyści odwiedzający to miejsce mają tez okazję wybrać się na 4-5-dniową wyprawę (tylko w maju i sierpniu) wzdłuż Kanionu. 

Kanion Rzeki Fish to miejsce, w którym rosną zazwyczaj drzewa i krzewy kolczaste, dziki tamaryszek, kępy traw twardych, sukulenty, trzciny oraz sitowie. Można tu spotkać również zwierzęta: antylopy, górskie zebry, pawiany, lamparty, strusie, koziołki skalne. 

...