pytanie zadane 1 lutego 2019 w Różne przez użytkownika

nauka zapinania guzików

3 odpowiedzi

odpowiedź 1 lutego 2019 przez użytkownika

Motoryka mała w rozwoju dziecka to bardzo ważna kwestia, która bardzo przydaje się w ciągłym życiu. Dobrze więc, żeby ręce i paluszki dziecka były bardzo sprawne. W ćwiczeniu ich pomogą takie czynności jak malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ale też nauka zapinania guzików czy suwaczków. 

Zapinanie guziczków, przeplatanie ich przez dziurki można ćwiczyć na zwykłej koszuli, ale jeśli mamy młodsze dzieci to małe guziczki i małe dziurki mogą sprawiać im problemy, a przecież nie chcemy, by dziecko zniechęciło się do nauki już na samym początku. Tak więc lepiej jest dać dziecku duże guziki i większe dziurki. Jeśli takich nie macie przy żadnym ubraniu, możecie je zrobić. 

Ja wycięłam prostokątne paski z kolorowego filcu, do których po jednej stronie przyszyłam duże guziki, a po drugiej wycięłam dziurki na guziki. 

kolorowe paski i guziki do zapinania

Teraz dziecko może zapinać osobno każdy pasek lub łączyć je przeplatając jak łańcuch na choinkę lub połączyć wszystkie razem w jedno duże koło itp. Wyobraźnia stawia tu granice, a przy okazji ćwiczą się paluszki. 

nauka zapinania guziczków

odpowiedź 10 maja 2019 przez użytkownika

Tasiemek, pasków z filcu możemy użyć jeszcze do innych zabaw. 

- Wyciąganie tasiemek z butelki

odpowiedź 10 maja 2019 przez użytkownika

Zapinania guzików można też nauczyć się na większej powierzchni. Może to być np. kocyk, do którego mocno przyszywamy guziki. Mogą to być małe guziki, bądź większe. Wszystko zależy od nas i od wieku w jakim są nasze dzieci. Kocyk z guziczkami wygląda tak:

koc z naszytymi guzikami

A zabawa w przypinanie na nim tasiemek z guziczkami wygląda tak:

przypinanie guziczków na kocu

Samym kocykiem mogą bawić się też większe niemowlęta, które będą próbowały oderwać guziczki, dotykały ich i szamotały kocykiem :) 

...