pytanie zadane 31 stycznia 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 31 stycznia 2019 przez użytkownika

Kto z nas nie zna bajki o Popeye'u, marynarzu z fajką w ustach, który zjadając puszkę szpinaku miał mnóstwo siły i wielkie bicepsy? No i zawsze towarzysząca Popeye'owi Oliwia. I jeszcze ta melodyjka na początku bajki... ciągle mam ją w głowie. Nie znam takiej osoby, nie wliczając oczywiście naszych dzieci, które być może o nim nie słyszały. Natomiast pokolenie lat 90. z pewnością miło wspomina tę bajkę. 

Wielbiciele serii tej bajki z pewnością wiedzą, że postać Popeye'a była wzorowana na Polaku Franku "Rockym" Fiegal'u, który był polskim imigrantem, mieszkającym w Chester. Przybył on do USA z Polski, a dokładnie z Wielkopolski wraz z rodziną (jego rodzice pobrali się w Czarnkowie). Był on marynarzem o wielkiej sile, który zawsze palił fajkę, miał tylko jedno oko i był bardzo miły do ludzi. Co ciekawe na swoim nagrobku w Chester ma on również wyrytą postać Popeye'a. 

Pierwowzór do bajki stworzył rysownik E.C. Segal. Polski Popeye bardzo zaimponował mu siłą i stąd pomysł na stworzenie serii historyjek o silnym marynarzu lubiącym szpinak. 

...