pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Historia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 stycznia 2019 przez użytkownika

Wóz Drzymały jest to po prostu dom na kółkach, w przeszłości używany najczęściej jako mobilne domy dla pracowników cyrków itp. 

Nazwa wzięła się od nazwiska Michała Drzymały. Był on chłopem z wielkopolski, który żył na ziemiach zaboru pruskiego. Zakupił on ziemie od niemieckiego osadnika i chciał na niej wybudować dom. Niestety władze zaborcze nie wydały zgody na jego budowę. Aby ominąć niekorzystne dla niego prawo, zamieszkał z rodziną w wozie cyrkowym na kółkach. Niestety 1909 r. tą namiastkę domu zabrano mu przemocą. Michał Drzymała dzięki swojej walce z pruskim zaborcą, stał się sławny w Polsce, a domek na kółkach potocznie został nazwany Domem Drzymały.

Tak wygląda wóz drzymały:

wóz drzymały

Ten wóz ze zdjęcia powyżej, znajduje się we wsi Drzymałowo, w której mieszkał Michał Drzymała. Nazwa wsi została zmieniona, na cześć tego pomysłowego chłopa w 1939 r., wcześniej nosiła nazwę Podgradowice.

komentarz 27 stycznia 2019 przez użytkownika Gość

Ciekawostką jest to, że prawnukiem Michała Drzymały jest właściciel znanej dużej firmy Inter Groclin Auto - Zbigniew Drzymała, który przez jakiś czas sponsorował drużynę piłkarską Groclin Grodzisk Wielkopolska, która grała w ekstraklasie :)

...