pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Różne przez użytkownika

Dziecko musi, tak jak dorośli znać swoje emocje, umieć je nazywać, radzić sobie z nimi i przede wszystkim je rozpoznawać i rozmawiać o nich. Emocje w życiu dziecka są lub powinny być bardzo ważne, gdyż to one mają wpływ na ich późniejsze, dorosłe życie, na sukcesy osobiste i społeczne oraz zawodowe. 

Emocje są wszystkim ludziom potrzebne , gdyż czegoś nas uczą. Musimy je poznać i musimy zaznajomić nasze dzieci z nimi, by wiedziały, że są emocje dobre i złe i że trzeba nad nimi umieć zapanować i je akceptować. 

1 odpowiedź

odpowiedź 27 stycznia 2019 przez użytkownika

Jedną z pierwszych emocji jakie towarzyszą nam od narodzin jest STRACH. Jest to emocja bardzo silna, wywołująca niepewność w sytuacji ocenionej przez nas jako zagrożenie. Jest jedną z sześciu podstawowych i pierwotnych emocji człowieka (spotkać ją więc można we wszystkich kulturach u wszystkich ludzi na świecie). 
Zazwyczaj gdy się on pojawia to pierwszą naszą myślą jest - ucieczka. Prócz tej myśli towarzyszą nam jeszcze inne, jak: bezbronność czy niepewność. Objawiają się one poceniem się, napięciem mięśni, drżeniem ciała itp. Poczucia strachu potrzebujemy do tego, żeby móc się obronić, ochronić, lecz strach bardzo intensywny może przerodzić się w przerażenie. 

Przyczyną strachu, zwłaszcza u dzieci, jest często realna lub wymyślona rzecz, która dzieje się w teraźniejszości lub przyszłości. Będąc rodzicem warto pamiętać, że nie powinniśmy żartować sobie ze strachu dziecka. Lepiej w takiej sytuacji pomóc poznać dziecku swoją emocję i nauczyć się panowania nad nią. Pokaż, że zawsze będziesz przy dziecku, że będziesz go wspierał. Jeśli np. dziecko boi się ciemności, to zostaw zapaloną lampkę, uchylone drzwi.

Trzeba wiedzieć, że strach z wiekiem nie znika! Zmienia się tylko jego przyczyna. Warto sięgać po książki, w których opisane są scenki z użyciem emocji. Potem dobrze jest rozmawiać, ale nie przepytywać dziecko, co było w danej bajce. Dobrze jest samemu otworzyć się przed dzieckiem i powiedzieć o swoich lękach, a wówczas i dziecko nabierze śmiałości do rozmów o swoich emocjach. Takie rozmowy pozwalają w oswajaniu się np. ze strachem. Poniżej bajka ze strachem w roli głównej, która pomaga w lepszym jego zrozumieniu:

Emocje możemy też wspólnie z dzieckiem rysować, a potem mówić co nam może pomóc w zwalczaniu strachu np. kocyk do przytulania, przytulanka-pluszak itp. Jednak takim przedmiotom nie możemy dawać większego znaczenia, gdyż dziecko uzależni swoje poczucie bezpieczeństwa od ich posiadania. Będzie wówczas ciągle sprawdzało czy ta rzecz jest w pobliżu, co objawi się jeszcze większym lękiem. Wówczas dziecko zatrzyma się na poziomie magicznego myślenia, a to nie pomoże w radzeniu sobie ze strachem. 
 

Jeżeli dziecko boi się ciemności, to prócz/zamiast włączonej lampki, można przykleić w różnych miejscach pokoju fluorescencyjne gwiazdki lub inne odblaskowe kształty. Nakleić je możecie na suficie, ścianie lub na lampie-żyrandolu. Można też dać dziecku małą latarkę, którą będzie miało przy sobie, przy poduszce i w każdej chwili będzie mogło ją włączyć. 

Można też jak już dziecko jest w łóżku, urządzić teatrzyk cieni na ścianie. Dziecko wówczas przekona się, że to nie potwory chodzą po pokoju, a cień od mebli czy od jakieś zabawki odbija się na ścianie. Dodatkowo dziecko może pobawić się z nami. 

Jeśli masz czas to najlepiej jest przeczytać dziecku na dobranoc jakąś wesołą bajkę, opowiedzieć historyjkę. Ważne by nie była ona smutna czy straszna, bo dziecko ma wybujałą wyobraźnię i może sobie wyobrażać wiele dziwnych i strasznych rzeczy. Można też puścić bajkę w telewizorze, jeśli nie mamy czasu przeczytać książeczki, ale też musi być ona wesoła. 

Jeśli dziecko bardzo boi się ciemności, możesz zapalić światło lub przy światła lampki, przeszukać pokój dokładnie. Wówczas dziecko zobaczy, że nigdzie nie ma żadnych złych i strasznych rzeczy. Można zrobić wspólnie z dzieckiem odstraszacz potworów, wlewając wodę do spryskiwacza. Do wody można dodać nieco brokatu czy jakiegoś olejku eterycznego, ale nie za dużo. 

Wystrasz potwory, których boi się dziecko, głośnym okrzykiem "Sio potwory! Idźcie stąd i nie wracajcie!" Zobacz jak na to zareaguje twoje dziecko. Oczywiście jeszcze jednym ważnym elementem, gdy dziecko boi się ciemności, jest niezawodna przytulanka. Pluszowy miś, kotek czy inny pluszak, potrafi zapewnić bezpieczeństwo na całą noc. 

...