pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Motoryzacja przez użytkownika Gość
Chciałem kupić auto z drugiej ręki i mam pytania czy są jakieś narzędzia do weryfikacji historii itp. takiego samochodu? Najlepiej bezpłatne.

1 odpowiedź

odpowiedź 27 stycznia 2019 przez użytkownika

Rzeczywiście przed zakupem używanego auta, najlepiej go zweryfikować, zwłaszcza gdy oględziny auta będą odbywać się daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Po prostu warto sprawdzić co się da o danym aucie zawczasu, niż jechać na darmo tyle kilometrów.

Jak dobrze wiemy, zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują samochody z kręconymi licznikami albo oferujący pojazdy po poważnych kolizjach jako bezwypadkowe.

Dlatego kraje europejskie (w tym Polska) wprowadzają ogólnodostępne bady danych, które zawierają informacje o badaniach technicznych pojazdów wraz z wyszczególnieniem nieprawidłowości technicznych lub chociaż przebiegi liczników, które są rejestrowane podczas kolejnych przeglądów okresowych.

Oto narzędzia i jak w nich szukać:

1. Google.pl

Podstawowe narzędzie, którego powinieneś użyć aby sprawdzić historię pojazdu w internecie - poprzednich ogłoszeniach sprzedaży lub na forach internetowych. Musisz mieć tutaj numer VIN samochodu który chcesz kupić (sprawdź co oznacza numer VIN). Wpisujesz po prostu VIN w wyszukiwarkę google i powinny wyskoczyć Ci stare ogłoszenia oraz inne strony na których kiedykolwiek ktoś podawał kod VIN tego konkretnego auta. Oczywiście może się zdarzyć, że nigdy nikt nie podawał w ogłoszeniu tego pojazdu numeru VIN, wtedy nic tutaj nie sprawdzimy. Dlatego w następnej kolejności warto skorzystać z bardziej profesjonalnych stron.

2. historiapojazdu.gov.pl (link)

sprawdzanie historii pojazdu
Strona ta jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, więc dane z niej są wiarygodne. Pobierane są one z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK), czyli tej samej bazy na której pracują wydziały komunikacji w Starostwach przy rejestracji pojazdów.
Aby sprawdzić historię pojazdu należy w wyszukiwarkę wpisać trzy dane - numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.

W raporcie pojazdu uzyskasz takie informację jak status rejestracji, OC, ostatni zarejestrowany stan licznika i wiele wiele innych danych technicznych pojazdu.

Przykładowy raport - https://historiapojazdu.gov.pl/zobacz-przykladowy-raport

3. UFG.pl (link)

sprawdzenia oc auta

Strona prowadzona jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Można na niej sprawdzić, czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC na dzień sprawdzania. Dodatkowo wyświetla w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony pojazd oraz numer polisy. Aby sprawdzić auto potrzebny jest numer rejestracyjny lub VIN.

4. bez-wypadkowe.net (link)

To jest już strona nieoficjalna. A dokładniej forum na którym społeczność demaskuje wszelkie oszustwa przy sprzedaży samochodów. Można na nim poczytać oceny sprzedawców, poprosić o pomoc w weryfikacji ogłoszeń sprzedaży, itp.
 

To były strony w Polsce. Jeśli kupujesz auto sprowadzane z zachodu, to możesz użyć również narzędzi z kraju pochodzenia kupowanego auta.

Wielka Brytania - https://www.gov.uk/check-mot-history

Dania - http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx

Belgia - https://www.car-pass.be/en

Holandia - https://ovi.rdw.nl

Szwecja - https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/

komentarz 3 marca 2019 przez użytkownika Gość
Dzięki za linki do tych narzędzi. Przed zakupem samochodu sprawdziłem sobie wszystko co się dało. U mnie na szczęście wszystko ok, było z autem, ale rzeczywiście lepiej dmuchać na zimno. Jednak samochód nie kosztuje kilka groszy tylko trzeba na niego dość długo zbierać kasę.
komentarz 3 marca 2020 przez użytkownika Gość
Dobrze, trzeba sprawdzać co za samochód się kupuje, bo można kupić naprawdę kota w worku. A przecież kupno auta, to nie jest na lata.
komentarz 16 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Słyszałem że właśnie aut z niemiec jest ciężko sprawdzić (przebieg, bezwypadkowość), co mnie dziwi,przecież u nas już chyba od 2014 roku przy przeglądzie wszystkie te dane idą do systemu, ze każdy sobie może potem sprawdzić.
komentarz 20 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Ta historia pojazdu jest genialna, szkoda że nie obejmuje wcześniejszych lat. Co ciekawe czegoś takiego nie ma np. w Niemczech, tylko można jeśli już sprawdzić historię danego samochodu w serwisach gdzie był serwisowany.
...