Rzeczywiście przed zakupem używanego auta, najlepiej go zweryfikować, zwłaszcza gdy oględziny auta będą odbywać się daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Po prostu warto sprawdzić co się da o danym aucie zawczasu, niż jechać na darmo tyle kilometrów.
Jak dobrze wiemy, zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują samochody z kręconymi licznikami albo oferujący pojazdy po poważnych kolizjach jako bezwypadkowe.
Dlatego kraje europejskie (w tym Polska) wprowadzają ogólnodostępne bady danych, które zawierają informacje o badaniach technicznych pojazdów wraz z wyszczególnieniem nieprawidłowości technicznych lub chociaż przebiegi liczników, które są rejestrowane podczas kolejnych przeglądów okresowych.
Oto narzędzia i jak w nich szukać:
1. Google.pl
Podstawowe narzędzie, którego powinieneś użyć aby sprawdzić historię pojazdu w internecie - poprzednich ogłoszeniach sprzedaży lub na forach internetowych. Musisz mieć tutaj numer VIN samochodu który chcesz kupić (sprawdź co oznacza numer VIN). Wpisujesz po prostu VIN w wyszukiwarkę google i powinny wyskoczyć Ci stare ogłoszenia oraz inne strony na których kiedykolwiek ktoś podawał kod VIN tego konkretnego auta. Oczywiście może się zdarzyć, że nigdy nikt nie podawał w ogłoszeniu tego pojazdu numeru VIN, wtedy nic tutaj nie sprawdzimy. Dlatego w następnej kolejności warto skorzystać z bardziej profesjonalnych stron.
2. historiapojazdu.gov.pl (link)
Strona ta jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, więc dane z niej są wiarygodne. Pobierane są one z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK), czyli tej samej bazy na której pracują wydziały komunikacji w Starostwach przy rejestracji pojazdów.
Aby sprawdzić historię pojazdu należy w wyszukiwarkę wpisać trzy dane - numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.
W raporcie pojazdu uzyskasz takie informację jak status rejestracji, OC, ostatni zarejestrowany stan licznika i wiele wiele innych danych technicznych pojazdu.
Przykładowy raport - https://historiapojazdu.gov.pl/zobacz-przykladowy-raport
3. UFG.pl (link)

Strona prowadzona jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Można na niej sprawdzić, czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC na dzień sprawdzania. Dodatkowo wyświetla w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony pojazd oraz numer polisy. Aby sprawdzić auto potrzebny jest numer rejestracyjny lub VIN.
4. bez-wypadkowe.net (link)
To jest już strona nieoficjalna. A dokładniej forum na którym społeczność demaskuje wszelkie oszustwa przy sprzedaży samochodów. Można na nim poczytać oceny sprzedawców, poprosić o pomoc w weryfikacji ogłoszeń sprzedaży, itp.
To były strony w Polsce. Jeśli kupujesz auto sprowadzane z zachodu, to możesz użyć również narzędzi z kraju pochodzenia kupowanego auta.
Wielka Brytania - https://www.gov.uk/check-mot-history
Dania - http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx
Belgia - https://www.car-pass.be/en
Holandia - https://ovi.rdw.nl
Szwecja - https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/