pytanie zadane 25 stycznia 2019 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2019 przez użytkownika

Jeśli lubicie książki, w których są opisane dzieje jakiejś rodziny i to jeszcze w czasach I i II wojny światowej oraz czasów współczesnych, to są to trylogia "Stulecie Winnych" jest w sam raz dla Was. 

Trylogia "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej składa się z:

- Tomu I - "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" - akcja toczy się w czasie I wojny światowej, gdy wraz z jej początkiem w rodzinie Winnych rodzą się bliźniaczki Ania i Maria. Przy porodzie umiera jednak ich matka Kasia. W wychowaniu i zmaganiach się z wojną ojcu bliźniaczek i dwóch starszych synów Stanisławowi pomaga babcia Bronia, dziadek Antoni, pomoc domowa Andzia i najbliższa rodzina. Przedstawione są w tej części losy dziewczynek, ich dorastanie, co robiły w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, kogo poznały w ciągu swojego życia oraz tego jak wówczas wyglądał świat.

- Tomu II - "Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" - tu przedstawiony jest początek II wojny światowej oraz to jak wyglądało to we wsi Brwinów i zapewne w wielu innych małych polskich wsiach i miasteczkach. W tej wsi właśnie mieszkają nasi bohaterowie, czyli rodzina Winnych. Prócz wojny, autorka przedstawia również dalsze losy dziewczynek, które teraz są już dorosłe i same zakładają rodziny, mają swoje dzieci i swoje życie, ale wciąż pamiętają o swoich najbliższych.

- Tomu II - "Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli" - tu są przedstawione czasy współczesne, od zakończenia II wojny światowej do 2014 roku. Dzieci naszych bohaterek z pierwszej części mają już swoje dzieci, więc rodzina Winnych sukcesywnie się powiększa i zmaga się z życiem w czasie komuny, okresie wolności następującym po nim, aż do czasów dzisiejszych. 

Wszystkie trzy tomu warto przeczytać, by dowiedzieć się trochę historii naszego kraju, poznać ją bliżej i móc zrozumieć, choć niektóre rzeczy w niej opisane mogą być dla współczesnej młodzieży nieco... dziwne.


Od wiosny 2019 roku dzięki TVP można oglądać serial "Stulecie Winnych" nakręcony przez Piotra Trzaskowskiego na podstawie właśnie tych ww powieści. W rolach głównych wystąpią m.in.:

- Kinga Preis jako Bronisława Winna,
- Jan Wieczorkowski jako Stanisław Winny,
- Roman Gancarczyk jako Antoni Winny,
- Barbara Wypych jako Andzia,
- Arkadiusz Janiczek jako Władek Winny,
- Olaf Lubaszenko jako doktor Brzozowski,
- Rafał Królikowski jako Guido,
- Kasia Kwiatkowska jako Kazia Winna,
- Adam Ferency jako Stanisław Lilpop,
- Lidia Sadowa jako Anna Lilpop,
- Maciej Pesta jako Jarosław Iwaszkiewicz,
- Tomasz Włosok jako Paweł (młody),
- Weronika Humaj jako Anna Winna,
- Karolina Bacia jako Mania Winna,
- Anna Grycewicz jako Ewa wierusz-Kowalska,
- Andrzej Mastalerz jako Tadeusz Wierusz-Kowalski,
- Sandra Drzymalska jako Łucja Koszykowska. 

Sceny do serialu kręcono m.in w:
1. Skansenie w Sierpcu

karczma pohulanka
- Karczma, która zagrała również rolę karczmy w filmie - 

kościół z drążewa
- wnętrze kościoła, w którym kręcono sceny - 

dom ze skansenu w filmie
- dom rodziny Winnych, w którym mieszkali główni bohaterowie - 


2. Radomiu,
3. Białobrzegach,
4. Natolinie w pałacu Wierusz-Kowalskich,
5. Podkowie Leśnej (koło Brwinowa),
6. Stawisku (koło Brwinowa).

...