dhosting
pytanie zadane 25 stycznia 2019 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2019 przez użytkownika

Jeśli lubicie książki, w których są opisane dzieje jakiejś rodziny i to jeszcze w czasach I i II wojny światowej oraz czasów współczesnych, to są to trylogia "Stulecie Winnych" jest w sam raz dla Was. 

Trylogia "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej składa się z:

- Tomu I - "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" - akcja toczy się w czasie I wojny światowej, gdy wraz z jej początkiem w rodzinie Winnych rodzą się bliźniaczki Ania i Maria. Przy porodzie umiera jednak ich matka Kasia. W wychowaniu i zmaganiach się z wojną ojcu bliźniaczek i dwóch starszych synów Stanisławowi pomaga babcia Bronia, dziadek Antoni, pomoc domowa Andzia i najbliższa rodzina. Przedstawione są w tej części losy dziewczynek, ich dorastanie, co robiły w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, kogo poznały w ciągu swojego życia oraz tego jak wówczas wyglądał świat.

- Tomu II - "Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" - tu przedstawiony jest początek II wojny światowej oraz to jak wyglądało to we wsi Brwinów i zapewne w wielu innych małych polskich wsiach i miasteczkach. W tej wsi właśnie mieszkają nasi bohaterowie, czyli rodzina Winnych. Prócz wojny, autorka przedstawia również dalsze losy dziewczynek, które teraz są już dorosłe i same zakładają rodziny, mają swoje dzieci i swoje życie, ale wciąż pamiętają o swoich najbliższych.

- Tomu II - "Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli" - tu są przedstawione czasy współczesne, od zakończenia II wojny światowej do 2014 roku. Dzieci naszych bohaterek z pierwszej części mają już swoje dzieci, więc rodzina Winnych sukcesywnie się powiększa i zmaga się z życiem w czasie komuny, okresie wolności następującym po nim, aż do czasów dzisiejszych. 

Wszystkie trzy tomu warto przeczytać, by dowiedzieć się trochę historii naszego kraju, poznać ją bliżej i móc zrozumieć, choć niektóre rzeczy w niej opisane mogą być dla współczesnej młodzieży nieco... dziwne. Poza tym już na wiosnę 2019 roku dzięki TVP będzie można oglądać serial "Stulecie Winnych" nakręcony przez Piotra Trzaskowskiego na podstawie właśnie tych powieści. W rolach głównych wystąpią m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski, Kasia Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Adam Ferency i wielu innych. Sceny do serialu kręcono m.in w:
- skansenie w Sierpcu,
- Radomiu,
- Białobrzegach,
- Natolinie w pałacu Wierusz-Kowalskich,
- Podkowie Leśnej (koło Brwinowa),
- Stawisku (koło Brwinowa).

...