Keyboardy zaczęły powstawać po II wojnie światowej, a dokładnie w 1949 roku. Pierwszy z nich stworzyli inżynierowie elektronicy - Harry Olson i Herbert Belar i wówczas nazywano go syntezatorem.
Dziesięć lat później firma Siemens stworzyła ulepszoną wersję syntezatora, służącą do nagrywania dźwięków do reklam. W roku 1963 powstał pierwszy syntezator komercyjny, który stworzył Robert Moog - pionier muzyki elektronicznej. Polskimi muzykami grającymi na tym właśnie syntezatorze Moog'a byli m.in.: Czesław Niemen, Józef Skrzek, Marek Biliński, Bogdan Gajkowski, znany bardziej jako Kapitan Nemo.
Keyboard to w spolszczonej wersji kibord i jest to instrument muzyczny klawiszowy, który imituje dźwięki wydawane przez organy. Instrumentem tym steruje się za pomocą klawiatury, która ma układ fortepianu. Poza klawiaturą keyboard zawiera jeszcze moduł automatycznego akompaniamentu oraz generator dźwięku, czyli moduł brzmieniowy.

Dodatkowymi elementami keyboardu są jeszcze pulpit pod nuty, recorder, moduł do pamięci masowej (czyli do dysku, płyt, USB itp.), zasilacz, głośniki, wyświetlacz i złącz, które można połączyć z innymi instrumentami elektronicznymi i urządzeniami poprzez interfejs systemu MIDI.
Najbardziej znanymi firmami produkującymi keyboardy są:
- Casio,
- Yamaha - tu powstało pierwsze pianino
- Roland,
- Korg,
- Ketron,
- YM,
- Fujiyama,
- Medeli,
- GEM,
- Amax,
- Technics.