seohost
pytanie zadane 19 stycznia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2019 przez użytkownika

Refleksoterapia podobnie jak refleksologia polega na masażu stóp. Dokładniej chodzi o uciskanie wyznaczonych punktów na stopach, które to punkty odpowiadają punktom na całym ciele. 

Ta metoda masażu, opiera się na masowaniu/uciskaniu podeszwy stóp, wewnętrznych powierzchniach dłoni oraz twarzy, gdzie znajdują się punkty-receptory. Te receptory za pomocą kanałów energetycznych łączą się z poszczególnymi narządami i częściami ciała. Takie miejsca na skórze nazywa się refleksami. 

refleksoterapia masaż stóp

Najczęściej masuje się stopy, gdzie znajdują się tzw. rejony, czyli zakończenia ponad 7200 receptorów odpowiadających za pracę wszystkich organów w naszym ciele. Dzięki refleksoterapii poprawia się nasz stan zdrowia w wielu zakresach. 

Metoda jaką jest refleksoterapia była stosowana już w starożytności, co widać po malowidłach nagrobnych pochodzących z 2300 roku p.n.e. W Europie zaczęto ją stosować dopiero na początku XX wieku za sprawą dr William'a Fitzgerald'a - specjalisty w tej dziedzinie, pochodzącego z Londynu. Odkrył on, że masowanie palców powoduje uśmierzanie, zmniejszanie bólu w dłoni, ramieniu i barku, a także w szczęce, twarzy, uchu i nosie. Dr Fitzgerald podzielił ciało człowieka na 10 pionowych sfer (tyle ile palców i każdy palec stopy i ręki należy do jednej strefy), od czubka głowy do palców stóp, które to strefy stanowią podstawę refleksoterapii.

Na badaniach owego doktora opiera się również amerykańska lekarka Eunice Ingham, która latach 30. XX wieku stworzyła pierwszą prywatną szkołę refleksologii, gdzie skupiała się wyłącznie na stopach. 

...