pytanie zadane 19 stycznia 2019 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2019 przez użytkownika

W starożytnej Grecji ludzie radzili sobie z liczeniem za pomocą przyrządu zwanego abacus (abak, abakus). Jest to prostokątna drewniana deska z wyżłobionymi rowkami, w które wkładano kamyki, coś podobnego do dzisiejszego liczydła. Każdy rowek to określona potęga dziesięciu. By wszystko działało należało odpowiednio przesuwać kamyki. Z czasem deska przestała być praktyczna w użyciu, bo wypadały z niej kamyki, więc zaczęto nawlekać je na sznurki, a potem na pręciki. Takie kamyczki nazywały się calculi. Całość wyglądała mniej więcej tak:

liczydło abakus

W Europie znane nam do dziś liczydła pojawiły się dopiero w XIV wieku. Potem jak wiemy zostały one wyparte przez kalkulatory, a w konsekwencji przez komputery. 

Odmianą abaku jest także:

- stół pitagorejski, czyli mensa pythagoreana używane przez Rzymian,

- suanpan, używany przez Chińczyków, na którym wykonywano takie działania jak mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie oraz pierwiastkowanie kwadratowe i sześcienne,

- soroban, używany przez Japończyków; podobno osoba bardzo dobrze się nim posługująca jest w stanie szybciej coś na nim pomnożyć, niż inna osoba na kalkulatorze. 

...