pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 stycznia 2019 przez użytkownika

Marek to imię pochodzące z łaciny. Jest to również najstarsze imię rzymskie, które wzięło się od imienia boga Marsa - boga wojny, oznaczającego wielkiego wojownika. 

Zdrobnienia: Mareczek, Maruś, Markusz, Margusz, Marko, Merkusz. 

W Polsce imię to przyjęło się w XIII wieku. Znani są święci o tym imieniu, a są to:

- Św. Marek Ewangelista - autor Ewangelii Nowego Testamentu, biskup Aleksandrii, patron pisarzy, notariuszy, murarzy i szklarzy.

- Św. Marek - papież.

- Św. Marek Marconi - włoski zakonnik, znany z pobożności i proroctw.


Marek obchodzi imieniny:

- 24 lutego
- 5, 13, 19, 24, 29 marca
- 10, 25, 28 kwietnia
- 18 czerwca
- 9 lipca
- 7, 20, 21, 28 września
- 7, 22, 24 października
- 5, 22 listopada


Znane osoby o tym imieniu:

- Marek Aureliusz - filozof, polityk i cesarz rzymski. 

- Marek Belka - polityk i ekonomista.

- Marek Frąckowiak - aktor znany z roli w takich filmach i serialach jak 'Alternatywy 4', '07 zgłoś się', 'Miodowe lata', 'Samo życie', 'Gliny', 'Ranczo'

- Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor i malarz znany najbardziej z takich piosenek jak: 'Będziesz moją panią', 'Nie dokazuj' oraz 'Dni, których nie znamy'. Założył grupę muzyczną WIEM. 

- Marek Jurek - historyk i polityk.

- Marek Kaliszuk - aktor oraz piosenkarz. Swoją drogę aktorską rozpoczął grając w serialu 'Lokatorzy', a najbardziej znany jest z roli w serialu 'M jak miłość'

- Marek Kamiński - podróżnik i filozof, pierwszy zdobył dwa bieguny, północny i południowy, w tym samym roku (1995). 

- Marek Kondrat - aktor, lektor, scenarzysta i reżyser. Po raz pierwszy zagrał w filmie 'Historia żółtej ciżemki', ale najbardziej jest znany z głównych ról w takich filmach jak: 'Psy', 'Dzień świra', 'Ekstradycja', 'C.K.Dezerterzy', 'Kiler', 'Pieniądze to nie wszystko', 'Ogniem i mieczem', 'Ryś' i wiele innych. 

- Marek Kotański - psycholog, terapeuta, założyciel Monaru i Markotu - pomagał wychodzić osobom bezdomnym z bezdomności. 

- Marek Majewski - kompozytor i satyryk, scenarzysta i reżyser programów rozrywkowych.

- Marek Molak - aktor i piosenkarz, najbardziej znany z roli Huberta w serialu 'Barwy szczęścia'. Poza tym jest on wokalistą w zespole rockowym AvA. 

- Marek Niedźwiecki - dziennikarz muzyczny i prezenter Programu III Polskiego Radia. 

- Marek Perepeczko - aktor, znany z roli Janosika w serialu o tym samym tytule. Poza tym grał również zapamiętaną rolę w serialu '13 posterunek'

- Marek Sierocki - dziennikarz, konferansjer, prowadzący dział muzyczny w Teleexperssie, a także dyrektor artystyczny festiwalu w Opolu i Sopocie. 

...