pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Dom i ogród przez użytkownika
Dopiero co zrobiłam pranie. Wyjmuję ciuchy, a one śmierdzą i to jeszcze gorzej niż przed praniem.... Czemu tak się dzieje? Co zrobić, żeby pachniały proszkiem i płynem a nie śmierdziały?

1 odpowiedź

odpowiedź 14 stycznia 2019 przez użytkownika
edycja 23 stycznia 2023 przez użytkownika

Pralka, a tym bardziej pranie z niej nie powinno śmierdzieć po wypraniu, jeśli stosuje się odpowiednie środki czystości. Czasem jednak mimo to zdarza się, że pierzemy, a tu przy wyjmowaniu prania ono śmierdzi i co... znów musimy je wyprać. Natomiast trzeba sprawdzić wcześniej kilka rzeczy, żeby nie prać drygi raz na marne. 

Pranie samo w sobie może śmierdzieć jeśli np. będziemy do kosza na pranie wrzucać odzież, ale też wilgotne, bądź mokre ściereczki kuchenne, ręczniki czy jeszcze jakieś szmatki. W taki sposób suche ubrania przesiąkają zapachem stęchlizny i śmierdzą, nawet po wypraniu. Dlatego też należy wszystko wysuszyć, zanim znajdzie się w koszu na pranie, a potem w pralce. 

Brzydki zapach ubrań z pralki po praniu może być natomiast powodem kilku innych rzeczy:

1. Zostawiliśmy pranie po wypraniu w pralce na dłuższy czas.

2. Ubrania jeszcze nie zdążyły dobrze wyschnąć, a my chowamy je do szafy, przez co utrzymująca się jeszcze w nich wilgoć powoduje rozwój pleśni na włóknach ubrań.

3. Pralka jest brudna i wówczas należy ją wyczyścić. Trzeba zawsze po skończonym praniu przetrzeć drzwiczki i gumowe uszczelki (w pralkach ładowanych od przodu) do sucha. Zostaw też otwarte drzwiczki po praniu, by całość dokładnie wyschła. Pralkę też co jakiś czas ustawiaj na Autoczyszczenie na 90oC, aby pralka wyczyściła się w środku. Taki program zazwyczaj trwa około godziny. Podczas samoczynnego czyszczenia do pralki nie należy nic wlewać, żadnych detergentów, gdyż pralka ma czyścić się sama. Można ewentualnie dodać do pojemnika na proszek, opakowanie sody oczyszczonej, która ma działanie bakteriobójcze i jest bezpieczna dla naszej skóry czy ubrań. 

program autoczyszczenia pralki

4. Czyść regularnie po 5-6 praniach filtr pralki.

5. Dokładnie oczyść i osusz szufladę na detergenty. Brudna szuflada może być przyczyną rozwijania się pleśni, co prowadzi do śmierdzącego prania nawet po jego wypraniu. 

brudna szuflada pralki na detergenty

czysta szuflada na detergenty

6. Do ponownego prania śmierdzących ubrań, dodaj łyżkę octu, jeśli to nie jest pranie białe. Do białego dodajemy łyżkę wybielacza lub sody oczyszczonej.

7. Wyprane ubrania najlepiej jest suszyć na dworze. Sprawdza się to w letnie, upalne dni, kiedy słońce najlepiej je wysuszy i poradzi sobie z pleśnią i stęchłym zapachem. W zimę możesz pranie wysuszyć w łazience lub w suszarce. 

8. Po praniu otwórz drzwiczki bębna pralki i zostaw do całkowitego wyschnięcia. 

bęben pralki

...